Nieracjonalne korzystanie ze słońca może nam bardzo zaszkodzić

i

Autor: pixabay.com/adamkontor

ZDROWIE

Jak się opalać, by nie zrobić sobie krzywdy? Nie dajmy się czerniakowi! Fakty o złośliwym nowotworze skóry

2023-08-07 19:58

Czerniak jest nowotworem agresywnym, ponieważ szybko się rozwija i tworzy przerzuty. Wykryty we wczesnym stadium niemal w 90 proc. przypadków jest możliwy do wyleczenia. Dlatego tak ważne jest szybkie i prawidłowe rozpoznanie. Czerniak może być także konsekwencją nieodpowiedzialnego opalania. Jak korzystać z promieni słońca, by sobie nie zaszkodzić?

Czerniak - złośliwy nowotwór skóry. Zazwyczaj łatwo go rozpoznać

Europejski Dzień Walki z Czerniakiem obchodzony jest 12 maja. Czerniak jest jednym z najłatwiejszych do zdiagnozowania nowotworów, ponieważ zwykle rozwija się na powierzchni skóry, najczęściej na odsłoniętych częściach ciała. Rzadziej spotykany jest w obrębie ust, nosa czy gałki ocznej. Może powstawać na skórze wcześniej niezmienionej lub w zakresie istniejących już znamion.

Niestety, czerniak jest przy tym nowotworem agresywnym. Szybko się rozwija i tworzy przerzuty. Jest też dobra wiadomość - wykryty we wczesnym stadium jest możliwy do wyleczenia w 9 na 10 przypadków. Dlatego tak ważne jest szybkie i prawidłowe rozpoznanie.

Listen on Spreaker.

Czerniak - objawy. Co powinno nas zaniepokoić?

Wszystkie znamiona, narośla, pieprzyki, które budzą niepokój i wydają się podejrzane, powinny zostać zbadane przez lekarza dermatologa lub chirurga-onkologa i w razie jakichkolwiek wątpliwości wycięte. Objawy takie jak swędzenie, krwawienie i pękanie znamienia również są sygnałem alarmowym i wymagają natychmiastowej konsultacji.

Czerniak - kto jest narażony?

Zagrożenie zachorowaniem na czerniaka jest wyższe u osób o jasnej karnacji, o rudych lub blond włosach, niebieskich oczach i licznych piegach, z dużą liczbą znamion. Czerniakowi sprzyjają także oparzenia słoneczne (zwłaszcza w dzieciństwie), występowanie nowotworów skóry w rodzinie i korzystanie z solarium.

Jak się opalać, by nie zrobić sobie krzywdy? Czy opalanie zwiększa ryzyko wystąpienia czerniaka?

Do syntezy witaminy D w naszym organizmie potrzebujemy minimum 15 minut naświetlania dziennie. W słoneczne dni na ogół lepiej się też czujemy, co wpływa na nasz lepszy nastrój. W wypadku słońca sprawdza się jednak reguła "co za dużo, to niezdrowo". Nadmiar promieni słonecznych może nam poważnie zaszkodzić. Starzeje się wtedy nasza skóra, a uszkodzenia, do których dochodzi, mogą sprowadzić na nas nowotwory złośliwe skóry, z czerniakiem na czele.

Jak opalać się bezpiecznie? Koniecznie używajmy kremów z filtrami UVA i UVB. Powinny to być filtry z faktorem nie mniejszym niż 30, a najlepiej 50+, renomowanych marek dermokosmetycznych. Pamiętajmy też, że nie wystarczy posmarować się tylko raz. Powinniśmy to robić co 2-3 godziny oraz po każdym wyjściu z wody.

Ważne jest również unikanie nadmiernej ekspozycji na słońce. Twarz i oczy pomogą nam chronić kapelusze z szerokim rondem czy czapki z daszkiem. Sprawdzą się także okulary z filtrem przeciwsłonecznym. Powinniśmy też unikać sytuacji, gdy jakaś część ciała jest nieustannie odkryta i narażona przez to na działanie promieni słonecznych. Przydadzą nam się zatem ubrania z długim rękawem, gęsto tkane, najlepiej w intensywnych kolorach. Gdy żar leje się z nieba, najlepiej nie przebywać na odkrytym terenie między 10:00 a 15:00.

Zdecydowanie bardziej niebezpieczne dla naszej skóry jest jednak korzystanie ze "sztucznego słońca", czyli zbyt częste pobyty w solarium.

Opalanie – jak opalanie wpływa na naszą skórę