Ile snu tak naprawdę potrzebujesz?

i

Autor: pixabay.com/WOKANDAPIX, pixabay.com/obpia30

LIFESTYLE

Ile snu tak naprawdę potrzebujesz? Zrób prosty test

2024-02-21 14:35

Przyjęło się, że dorosły człowiek potrzebuje 6-8 godzin snu każdej doby. To ma być czas potrzebny do regeneracji i zebrania sił na kolejny dzień. Jest to jednak wartość uśredniona i umowna. Każdy z nas ma inne rzeczywiste potrzeby w tym zakresie. I choć determinuje je wiele czynników, można w łatwy sposób sprawdzić, ile snu naprawdę potrzebujesz!

Ile snu potrzebujesz? Prosty test do zrobienia

Niektórym do pełni szczęścia wystarcza nawet mniej niż 5 godzin snu na dobę. Każdy z nas zna pewnie jednak i śpiocha, który po 10 godzinach snu dopiero przewraca się na drugi bok. Człowiek człowiekowi nierówny - każdy organizm w innym czasie się regeneruje i odpoczywa. Dlatego trudno nam wyczuć, jakie jest nasze rzeczywiste zapotrzebowanie na sen.

Z pomocą śpieszy nam Tamara Willner, dietetyczka z National Heath Service w Wielkiej Brytanii. Opracowała ona specjalny test, który ma dać nam jednoznaczną odpowiedź na pytanie: Ile snu potrzebuję? Co ważne, test jest stosunkowo prosty. Nie musimy niczego kupować czy tworzyć rekwizytów. Zainwestować musimy jednak czas. Zadanie polega na wsłuchaniu się we własny organizm i obserwację naszego zachowania.

Kluczowe dla testu jest stworzenie odpowiedniego otoczenia w naszym życiu. O to pewnie wielu z nas będzie najtrudniej. Musimy bowiem wybrać taki okres w naszym życiu, kiedy nie będziemy nastawieni na duży stres, nie jesteśmy przepracowani i przemęczeni oraz mamy możliwość wysypiać się. Dopiero stworzenie takiego "neutralnego środowiska" da nam szansę na poznanie naszych rzeczywistych potrzeb.

Ile godzin snu potrzebujesz? Jak wykonać test?

Po stworzeniu "neutralnego środowiska" możemy przystąpić do testu. Na jego przeprowadzenie musimy przeznaczyć dwa tygodnie. Pierwsze 7 dni ma przygotować nasz organizm. W tym czasie mamy się odprężyć i odpocząć.

Prawdziwy test zaczyna się ósmego dnia. Wtedy zaczyna się czas obserwacji, gdy mamy wsłuchać się w potrzeby organizmu. W ciągu tygodnia mamy kłaść się spać, gdy poczujemy taką potrzebę i wstawać bez budzika. Po każdej pobudce mamy zapisać długość naszego snu. Na koniec musimy wyliczyć średnią długość snu z całego tygodnia. Wynik ma być naszym rzeczywistym zapotrzebowaniem na sen.

Jaki jest Twój chronotyp? Chronobiologia, czyli nauka o wewnętrznych zegarach biologicznych

Chronobiologia to nauka o wewnętrznych zegarach biologicznych. Regulują one nasz tryb życia. Dr Michael Breus, specjalista ds. snu i psycholog, wyróżnia 4 chronotypy ludzi: niedźwiedzie, lwy, wilki i delfiny. Sprawdź w naszej galerii, którym z nich jesteś!