500 plus dla seniora

i

Autor: pxfuel.com

Finanse

Głodowe zasiłki dla bezrobotnych. Gorzej być nie może?

2023-08-02 11:25

Polska jest na szarym końcu w rankingu krajów jeśli chodzi o wysokość zasiłków dla bezrobotnych. Co prawda świadczenie te, wzrosło od 1 czerwca 2023, jednak nadal jest jednym z najniższych nie tylko w Europie ale także na świecie. Na jakie zasiłki można liczyć w Polsce a na jakie w innych krajach świata?

Zasiłek dla bezrobotnych w Polsce - ile wynosi?

Obecnie zasiłek dla bezrobotnych wynosi 1304,10 zł w okresie pierwszych 90 dni posiadania prawa do zasiłku oraz 1024,10 zł w okresie kolejnych dni. Kto może się o taki zasiłek ubiegać?  O zasiłek dla bezrobotnych mogą się ubiegać osoby, które przepracowały co najmniej 365 dni w okresie ostatnich 18 miesięcy przed rejestracją w urzędzie pracy, zarabiając w tym czasie przynajmniej minimalną krajową.

Zasiłek należy się tym osobom, dla których w urzędzie nie znaleziono odpowiedniej pracy, stażu czy szkolenia.

Finansowe wsparcie wypłacane jest przez 180 lub 365 dni, w zależności od miejsca zamieszkania (a dokładniej: wskaźników procentowych bezrobocia na danym obszarze) czy sytuacji rodzinnej (szczegółowe informacje na ten temat znajdziesz na rządowej stronie Zielona Linia).

Zasiłek dla bezrobotnych - jakie stawki w innych krajach?

Ile jednak wynoszą zasiłki w krajach Europy oaz rozwijających się? Tutaj okazuje, że Polska jest niemal na samum końcu tego rankingu.

Ranking został przygotowany w ramach Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju, do którego zalicza się większość europejskich krajów oraz pozostałe rozwijające się kraje na świecie. Zasiłek dla bezrobotnych dwa miesiące po utracie pracy przez osoby o niskich zarobkach (low-paid workers - te, które zarabiają mniej niż 67 proc. średniej krajowej) jest w Polsce niemal najniższy wśród wszystkich państw rozwiniętych. 

Wysokość zasiłku dla bezrobotnych dwa miesiące po utracie pracy w Polsce to z kolei jedynie 25 proc. Co ciekawe, średnia dla całej organizacji wynosi aż 56%!. Gorzej niż w Polsce jest tylko w Australii (15%). 

Co ciekawe, na szczycie rankingu jest Luksemburg. Procentowa wartość wynosi aż 83%. Oznacza to, iż bezrobotny po dwóch miesiącach na zasiłku w tym kraju otrzymuje 83% swojej dotychczasowej pensji. Dobrze jest także w takich krajach jak: Dania - 78%, Szwecja - 77%, Holandia - 77%, Słowenia - 76%, Szwajcaria - 75%, Islandia - 72%, Hiszpania - 70%, Korea Południowa - 70%.

Zaznaczmy jednak, iż w rankingu wykorzystano dane z 2020 roku. Póki co, nie są dostępne nowsze.

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!

Wieczorny Express - Robert BĄKIEWICZ