Dron antysmogowy lata nad Łodzią i sprawdza, czym mieszkańcy palą w piecach

i

Autor: Michał Dąbrowski Dron antysmogowy lata nad Łodzią i sprawdza, czym mieszkańcy palą w piecach

Drony ponownie w powietrzu. Urząd Miasta zapowiada kontrolę kominów

2023-02-06 9:21

W najbliższych dniach poznaniacy po raz kolejny muszą liczyć się z tym, iż nad miastem pracować będą drony kontrolowane przez straż miejską, które sprawdzać będą czym mieszkańcy palą w swoich piecach. W najbliższych dniach spodziewać możemy się ponownie wzmożonych kontroli.

Zadanie realizowane było na obszarach wyznaczonych przez straż miejską w wybranych terminach od początku 2021 do końca 2022 roku. Kontrole z wykorzystaniem drona odbywały się na terenie całego miasta. Niektóre obszary były sprawdzane kilkukrotnie z uwagi na powtarzające się zgłoszenia mieszkańców - m.in. na osiedlach Kwiatowe, Warszawskie, Szczepankowo, Krzyżowniki-Smochowice i ks. I. Skorupki oraz w rejonie ulicy Górniczej. Obloty objęły również obszary Rodzinnych Ogródków Działkowych: m.in. Armii Poznań, Bielniki, 1000-lecia Państwa Polskiego, Kolejarz.

- Patrząc statystycznie na ilość wykonywanych pomiarów oraz liczbę wykryć spalania materiałów niedozwolonych można uznać, że problem ze spalaniem odpadów na przestrzeni lat sukcesywnie maleje. Oznacza to wzrost świadomości ekologicznej mieszkańców co cieszy - podkreśla Magdalena Żmuda, dyrektorka Wydziału Klimatu i Środowiska UMP. - Warto zaznaczyć, że projekt cieszy się dobrym odbiorem społecznym i niejednokrotnie mieszkańcy sami wskazywali zespołowi pomiarowemu nieruchomości gdzie mogą być spalane odpady. Widzieli  również lokalnie poprawę jakości powietrza poprzez realizację zadania - dodaje. 

Kontrole dronów Poznań - czym palą mieszkańcy?

Większość pomiarów została przeprowadzona w godzinach późno popołudniowych, głównie po zmroku - od godz. 18:00. Łączna powierzchnia obszarów badań wyniosła 47 km2. Dron zebrał próbki z 1389 kominów w różnych lokalizacjach na terenie miasta. Do tej pory, przez okres realizacji projektu, wystawiono 20 mandatów i 3 pouczenia.

Na podstawie krajowych przepisów obowiązuje kategoryczny zakaz spalania odpadów a dodatkowo zapisy uchwały antysmogowej wskazują normy jakościowe paliw, które można spalać na terenie Miasta Poznania. Spalane drewno nie może przekraczać 20% wilgotności.  Z kolei węgiel kamienny musi spełniać wymagania jakościowe pod względem minimalnej wartości opałowej (co najmniej 23 MJ/kg), dodatkowo zawartość popiołu nie może przekraczać 10% oraz zawartość siarki - nie więcej niż 0,8%. Ponadto zakazane jest stosowanie węgla brunatnego, mułów i flotokoncentratów węglowych oraz paliw, w których uziarnienie poniżej 3 mm wynosi więcej niż 15% -  czyli najdrobniejszych miałów.

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE