Zmiany w Kodeksie pracy. Rząd szykuje nowe urlopy

i

Autor: brak danych

DODATKOWE 7 dni urlopu dla wszystkich! Są też inne zmiany!

2022-06-02 14:05

W sobotę Prawo I Sprawiedliwość przedstawi program, w którym jednym z ważnych elementów mają być zmiany z urlopach. Mowa tutaj o wydłużeniu urlopów rodzicielskich, wprowadzeniu nowego urlopu opiekuńczego oraz dwóch dni zwolnienia z powodu "działania siły wyższej". Komu przysługiwać będzie urlop?

W sobotę 4 czerwca PiS zaprezentuje podczas konwencji swój program na najbliższe miesiące. Szykują się duże zmiany w urlopach. Według pomysłów rządu Polacy otrzymają kolejne dni urlopu. Komu będą one przysługiwać? Ma to być w sumie 7 dni, choć będą obwarowane pewnymi zasadami.

DODATKOWE DNI WOLNE: DLA KOGO?

Co znajduje się w projekcie? Przypomnijmy, iż pomysły te zostały już wpisane w projekt uchwały na początku lutego. Zmiany mają na celu wdrożenie nowych unijnych dyrektyw, by pomagać w osiągnięciu równości kobiet i mężczyzn pod względem szans na rynku pracy. W związku z tym trzeba zająć się także kwestiami dni wolnych.

Komu przysługiwać będą dodatkowe dni? Wydłużone zostaną m.in. urlopy rodzicielskie. "Według obecnie obowiązujących przepisów urlop rodzicielski trwa 32 tygodnie w przypadku urodzenia jednego dziecka i 34 tygodnie w przypadku ciąży mnogiej. Po zmianach będzie wynosił on odpowiednio 41 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka i 43 tygodnie w przypadku urodzenia dwójki i więcej dzieci"- informuje portal prawo.pl. W projektowanych przepisach czytamy także m.in. "ustaleniu wysokości zasiłku macierzyńskiego za cały okres urlopu rodzicielskiego na poziomie 70 proc. podstawy wymiaru zasiłku.

Co jeszcze się zmieni? Wprowadzone ma zostać 5 dni opiekuńczego w celu zapewnienia opieki bądź wsparcia komuś z naszych bliskich. I nie chodzi tutaj tylko o dzieci. W ustawie mowa o takich osobach jak: syn, córka, matka, ojciec lub małżonek/małżonka. Warto jednak pamiętać, że będzie to urlop bezpłatny, udzielany na wniosek pracownika.

Express Biedrzyckiej 02.06 (Radosław Sikorski, Adam Kobieracki, Kazimierz Krupa) Sedno Sprawy: Łukasz Schreiber

URLOP Z POWODU DZIAŁANIA SIŁY WYŻSZEJ

Kolejnymi dniami wolnymi mają być urlopy z powodu działania siły wyższej. O co chodzi? Jak czytamy w ustawie będzie je można wziąć z powodu działania siły wyższej w pilnych sprawach rodzinnych spowodowanych chorobą lub wypadkiem, jeżeli niezbędna jest natychmiastowa obecność pracownika. Ile takich dni w roku ma przysługiwać? Będzie to dwa dni wolnego lub 16 godzin do wykorzystania w całym roku kalendarzowym. Co ważne, urlop ten nie będzie w pełni płatny. Za "urlop z powodu działania siły wyższej" przysługiwać będzie 50 procent wynagrodzenia.

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!

QUIZ. Planety układu słonecznego. Prościzna? Większość pada przy ósmym pytaniu!

Pytanie 1 z 10
Którą planetą w kolejności od słońca jest Mars?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE