Porady

Co zrobić, gdy twoja monstera nie ma charakterystycznych wcięć w liściach? Ten błąd łatwo naprawić

Monstera słynie ze swoich okazałych liści z charakterystycznymi dziurami. Jednak zdarza się, że liście tej rośliny nie wyglądają tak jakbyśmy tego chcieli. Jeżeli martwisz się, dlaczego twoja monstera nie ma dziur, to mamy proste wytłumaczenie, jak temu zaradzić.

Odpowiednio pielęgnowana monstera robi niebywałe wrażenie. Roślina zawdzięcza swoją nazwę dzięki ogromnym rozmiarom, jakie może osiągnąć (łac. Monstrum - "potwór"). Co ciekawe, może urosnąć na wysokość nawet 30-40 metrów! Oczywiście w warunkach wewnętrznych, wymiary monstery są znacznie mniejsze. W domu monstery rozciągają się na kilka metrów.

Rośliny te, są dość łatwe w uprawie w domu, być może dlatego są tak rozpowszechnione i uwielbiane. Ich pielęgnacja, choć jest prosta - nie zawsze przynosi oczekiwane przez nas efekty - w postaci wielkich liści z charakterystycznymi dziurami.

Monstera nie ma dziur? Co z tym zrobić?

Pierwsze młode liście monstery nie mają charakterystycznych dziur, zdobywają je dopiero z czasem. Jednak zdarza się, że mimo upływu czasu, starsze liście także nie mają wycięć, dlaczego?

Brak fenestracji, czyli wycięć na powierzchni blaszki na dojrzałych liściach może wynikać z braku światła, za niskiej temperatury czy braku wilgoci. Dlatego jeśli nacięcia były na początku, a potem zaczęły się zmniejszać, powodem jest mało naświetlone miejsce, w którym umieszczona jest twoja monstera. Co więcej, aby liście zostały jak najszybciej wyrzeźbione, konieczne jest zapewnienie roślinie dobrego oświetlenia.

Trzy sposoby na to, aby na liściach u dojrzałej monstery pojawiły się wycięcia:

  • Przede wszystkim zapewnij monsterze jasne, pośrednie światło. To najważniejszy czynnik i kluczowy, dzięki któremu roślina rozwija się prawidłowo. Mało tego, umieszczenie rośliny w pobliżu okna skierowanego na południe, wschód lub zachód na ogół będzie działać dobrze. Z kolei jeśli uznasz, że to nie wystarczy, dodaj oświetlenie do uprawy.
  • Pamiętaj, by pozbyć się starszych liści na dole, także tych z przebarwieniami. To pobudzi nowy wzrost i pomoże rozwinąć wycięcia w liściach. Pozwala to również roślinie przeznaczyć nagromadzone zasoby na wytwarzanie nowego wzrostu.
  • Ostatni i kluczowy czynnik. Zapewnij swojej monsterze idealne warunki do wzrostu, czyli odpowiednio podlewaj, gdy wierzchnie warstwy gleby przeschną. Pamiętaj, by raz w miesiącu nawozić swoją monsterę i zapewnić jej odpowiednią wilgoć.
Barwinek - znakomita roślina okrywowa