Miasto

Co skrywają podziemia Ratusza w Poznaniu otwarte po 27 latach? Sprawdziłam to [GALERIA]

Po 27 latach podziemia poznańskiego Ratusza znów zostały udostępnione mieszkańcom oraz turystom. Postanowiłam sprawdzić co można zobaczyć w gotyckich przestrzeniach w centrum miasta. Szczegóły poniżej.

Ratusz w Poznaniu jest wyjątkowej klasy zabytkiem, który przyciąga tłumy turystów. Jak wiadomo koziołki, hejnał miejski ogrywany ze strzelistej wieży oraz... gotyckie piwnice, które od początku marca po 27 latach ponownie zostały otwarte dla odwiedzających. Dlatego postanowiliśmy sprawdzić, co kryją podziemia Ratusza.

Pamiątki z czasów Bolesława Chrobrego

Dzięki udostępnionym podziemiom możemy lepiej poznać historię Poznania od X aż do połowy XVI w. Jest to czas jeszcze przed przybyciem włoskiego architekta Jan Baptysta Quadro, który przebudował Ratusz do obecnej renesansowej formy.

Historię miasta i samego Ratusza można zgłębić w najstarszej części gmachu, czyli w gotyckich piwnicach. Wśród bogatych zbiorów można podziwiać m.in. srebrne denary z mennicy Bolesława Chrobrego, biskupie insygnia, wysadzane klejnotami złote relikwiarze czy najstarsze miejskie pieczęcie.

Gotyckie podziemia Ratusza. Odwiedzający mogą zobaczyć... salę tortur

Dzisiejsza piwnica, w której będzie można usłyszeć o historii dawnego gotyckiego Ratusza, w tamtych czasach była niemal na poziomie rynku. Przez kolejne stulecia jego poziom podniósł się o ponad 3 metry, więc to, co kiedyś było przyziemiem, teraz jest niżej. Zwiedzający przejdą też przez lożę sądową powstałą w 1584 roku. Osoby w niej przebywające kontrolowały właściwą pracę kata. W jednym z pomieszczeń piwnic mieściła się bowiem sala tortur - informuje poznan.pl.

Mało tego, szczególnym miejscem nowo otwartej części Ratusza jest Magazyn Studyjny. To wyjątkowa część wystawy, ponieważ znajdziemy tam eksponaty ukazujące współczesną historię miasta i jego mieszkańców. Najstarsze z nich sięgają XIX w., np. domek dla lalek z lat 40. XX w. czy czerwona gwiazda z obelisku na Cytadeli!

Po imponującej wycieczcie można zrobić sobie zdjęcie ze stuletnimi koziołkami!

A co kryją podziemia kościoła św. Wojciecha w Poznaniu? Poniżej publikujemy galerię z Krypty Zasłużonych Wielkopolan.

Tajemnicze podziemia pod Lubaniem.