Miasto

Co kryją podziemia kościoła św. Wojciecha w Poznaniu? To miejsce trzeba zobaczyć! [GALERIA]

Od strony północnej do Poznańskiego Starego Miasta znajdziecie Wzgórze św. Wojciecha, które jest jednym z najważniejszych miejsc pamięci narodowej. W jego skład wchodzą między innymi: kościół św. Wojciecha ( z I połowy XV wieku) wraz z Kryptą Zasłużonych Wielkopolan. Sprawdźcie naszą fotorelację z tego tajemniczego miejsca.

Kryptą Zasłużonych Wielkopolan - szczególne miejsce na mapie Poznania

Krypta Zasłużonych Wielkopolan przy kościele pw. Św. Wojciecha w Poznaniu powstała w 1923 roku z inicjatywy ówczesnego proboszcza ks. Bogusława Kościelskiego na wzór Skałki w Krakowie. Zaczęto wówczas przenosić do kościoła prochy zasłużonych Wielkopolan. Tym sposobem powstało to szczególnie miejsce.

Podziemia kościoła św. Wojciecha - jedyne takie miejsce w Poznaniu

Wzgórze św. Wojciecha jest jednym z najważniejszych miejsc pamięci narodowej. W jego skład wchodzą: kościół św. Wojciecha (I połowa XV wieku) z Kryptą Zasłużonych Wielkopolan, kościół św. Józefa i klasztor Karmelitów Bosych (XVII wiek), Cmentarz Zasłużonych Wielkopolan (najstarsza Poznańska nekropolia, założona w 1810 roku) oraz monumentalny pomnik Armii „Poznań” (1982 rok). Usytuowanie w bliskim sąsiedztwie tych miejsc kultu, pamięci i hołdu nadaje Wzgórzu św. Wojciecha szczególny, niepowtarzalny charakter.

Szczególne miejsce pamięci. To tutaj spoczywa Józef Wybicki

15 czerwca 1997 roku, otwarto nową kryptę zbudowaną przy południowej nawie kościoła i połączoną ze starą przejściem wykutym w fundamentach kaplicy św. Antoniego. W krypcie złożone są prochy: Józefa Wybickiego - twórcy Hymnu Polskiego, Antoniego Kosińskiego - współtwórcy Legionów Dąbrowskiego, Heliodora Święcickiego - założyciela i pierwszego rektora Uniwersytetu Poznańskiego, Feliksa Nowowiejskiego - kompozytora, twórcy melodii Roty, Tadeusza Szeligowskiego - kompozytora. Znajdują się też tutaj dwie urny - pierwsza z sercem generała Jana Henryka Dąbrowskiego, druga z ziemią z miejsca pochówku generała Ignacego Prądzyńskiego - informuje poznan.pl. Co więcej, w samym kościele, w nawie południowej znajduje się sarkofag Karola Marcinkowskiego - XIX-wiecznego lekarza i społecznika. W kaplicy Św. Antoniego można przeczytać epitafia osób spoczywających w Krypcie Zasłużonych znajdującej się pod kościołem.

Z kolei nad wyjściem z krypty, znajduje się wiele mówiąca sentencja:

Ojczyznę kochamy nie dlatego że jest wielka, ale dlatego, że nasza.

Pamiętajmy, że inni sławni poznaniacy spoczywają na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan, który znajduje się przy kościele karmelitów bosych, stojącym naprzeciw kościoła Św. Wojciecha.

Koniec finansowania kościoła?!