Jarmark Wielkanocny 2023 w Poznaniu

i

Autor: Szymon Miś Jarmark Wielkanocny 2023 na Placu Wolności w Poznaniu

Wielkanoc 2023

Ceny na Jarmarku Wielkanocnym w Poznaniu. Czy jest bardzo drogo? Jak bardzo inflacja na nie wpływa?

Inflacja w Polsce zaczęła powoli spadać, jednak nie oznacza to spadku cen, a wolniejszy ich wzrost. Wstępne dane Głównego Urzędu Statystycznego mówią o inflacji 16,2 procenta rok do roku. To mniej, niż w lutym, gdy inflacja wyniosła rekordowe 18,4 procenta, ale i tak dużo. Idzie Wielkanoc, więc także mieszkańcy Poznania robiący zakupy patrzą na ceny produktów z przerażeniem. A jak to wygląda na Jarmarku Wielkanocnym?

Inflacja napędza stale ceny w Poznaniu

Główny Urząd Statystyczny podał w piątek, 31 marca szacunkowe dane o inflacji. W marcu 2023 wyniosła ona 16,2 procenta rok do roku. To o aż 2,2 punktu procentowego mniej, niż w lutym, jednak inflacja miesiąc do miesiąca, czyli względem rekordowego lutego wyniosła 1,1 procenta. To także wynik wyższy od szacunków ekonomistów, których konsensus rynkowy wynosił 15,9 procenta za marzec.

Inflacja, a Wielkanoc w Poznaniu

Każdy z nas patrzy coraz częściej na ceny z niedowierzaniem. Koszyczek wielkanocny będzie najdroższy od wielu, wielu lat, gdyż produkty, które spożywamy w trakcie Świąt Wielkiej Nocy podrożały najmocniej. Mąka, jajka, warzywa, czy przede wszystkim majonez, który jest nieodłącznym elementem sałatek, czy dodatkiem do jajek. Niektóre z nich podrożały nawet o ponad sto procent!

Inflacja, a ceny na Jarmarku Wielkanocnym w Poznaniu

Także na Jarmarku Wielkanocnym widać znaczny wzrost cen. Ciężko znaleźć tam cokolwiek, co kosztowałoby mniej niż 10 złotych. Nawet, jeżeli chcemy coś zjeść na miejscu, musimy się liczyć z podwyżkami i tym, że zostawimy trochę pieniędzy. Choć takie kiełbasy, golonki, czy pajdy chleba nie są dużo droższe, to jednak minimalny wzrost jest zauważalny. Gorzej jest z fast foodami, typu hot dogi i zapiekanki, które potrafią kosztować już powyżej 30 złotych! Jeśli chodzi o ozdoby i elementy świąteczne, to zapytane sprzedawczynie ubranek z Jarmarku Świątecznego powiedziały, że ich ceny w stosunku do ubiegłego roku wzrosły, ze względu na znaczny wzrost cen materiałów, z których są one szyte. Czy przyszłoroczne Święta będą tańsze? O ile inflacja ma spowolnić do końca roku, to szacunki nie przewidują jej wyhamowania całkowitego.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE