SPORT

Archiwalne zdjęcia piłkarzy Warty Poznań. Tak wyglądał polski futbol blisko 100 lat temu! [GALERIA]

2024-03-26 11:25

Klub Sportowy Warta Poznań utworzono w czerwcu 1912 roku. Wartę szybko zaczęto określać mianem "pierwszej damy Wielkopolski". Piłka nożna od zawsze budziła duże emocje w Polsce. Zobaczcie, jak wyglądały mecze starszej siostry Lecha blisko 100 lat temu.

Warta Poznań, czyli "pierwsza dama Wielkopolski". Piłkarze Warty na przedwojennych fotografiach

Dokładnie w połowie czerwca 1912 roku powstała Warta Poznań. Założycielami nowego klubu sportowego w stolicy Wielkopolski byli młodzi Polacy, którzy grali wcześniej w niemieckich poznańskich klubach – Unionie i Britanii. Byli to Marian Bey, Stefan Malinowski, Stefan Mórkowski, bracia Edmund i Franciszek Szycowie oraz Ludwik Zysnarski. To właśnie oni utworzyli też pierwszy zarząd Warty, zaś prezesem został najstarszy z tego grona - Franciszek Szyc. Na zebraniu założycielskim wybrano statutowe barwy, które do teraz nie uległy zmianie - kolory biało-zielony.

Początkowo Warta mogła rywalizować wyłącznie o mistrzostwo Poznania, jednak w okresie międzywojennym "pierwsza dama Poznania" grała już o mistrzostwo Polski. I to z powodzeniem! Po pierwszy tytuł sięgnęła w 1929 roku. To właśnie z lat 20. XX wieku pochodzą archiwalne fotografie, które prezentujemy Wam w naszej galerii.