Turysta

i

Autor: Pixabay

Miasto

4 miliony osób odwiedziło Poznań! Rekordowy rok stolicy Wielkopolski

2024-04-17 22:03

W 2023 roku Poznań odwiedziło prawie 4 miliony osób. Najwięcej turystów przyjeżdża zza zachodniej granicy. Ale nie obyło się bez niespodzianek.

4 miliony odwiedzających

4 miliony odwiedzających to niewątpliwy rekord. Średnie obłożenie poznańskich hoteli wyniosło 63,4 procent. To wzrost o trzy procent względem 2019 roku, kiedy obłożenie hoteli w Poznaniu było na, wtedy rekordowym poziomie 60,8 procent.

- Odbudowaliśmy się po ciężkim okresie pandemii i mimo też różnych innych wyzwań, jakie były w ostatnim czasie w Poznaniu. Pokazaliśmy, że poznańska turystyka się rozwija i branża hotelowa i cała turystyczna ma więcej odwiedzających niż w roku 2019. 

tłumaczył zastępca prezydenta Poznania Mariusz Wiśniewski.

Najwięcej przyjeżdża Niemców

Aż 1/3 przyjeżdżających do stolicy Wielkopolski turystów zza granicy to osoby z Niemiec.

- 1/4 turystów z Niemiec to mieszkańcy Berlina, więc to dla nas taki najważniejszy rynek. I tam też jest najwięcej naszej promocji. Staramy się przypominać o Poznaniu i przyciągać. Zresztą w zeszłym roku nawiązaliśmy także współpracę z agencjami, które kręcą filmy reklamowe. I w ciągu ostatnich 2-3 miesięcy 11 dużych produkcji filmowych z Berlina pojawiło się Poznaniu, a za taką ekipą, która przyjeżdża to jest zawsze kilkaset osób produkcji, więc wydaje się, że te wyniki powinny być jeszcze lepsza. Na drugim miejscu mamy Amerykanów i to jest od 2 -3 lat zasługa oczywiście przede wszystkim tego, że mamy dowództwo korpusu wojsk amerykańskich w Poznaniu. Ale to też jest tak, że to nie są żołnierze w mundurach, to są osoby, które obsługują armię, to są firmy amerykańskie. No i w tym roku po raz pierwszy otrzymaliśmy dane z firmy Mastercard, więc jesteśmy w stanie określić, że najwięcej Amerykanów jest wakacje i wtedy też wydają najwięcej pieniędzy. Więc ewidentnie widać, że armia amerykańska także generuje ruch turystyczny. To znaczy są osoby, które przyjeżdżają do tych, które tutaj najprawdopodobniej pracują w odwiedziny i wydają te pieniądze. Na trzecim są miejscu Brytyjczycy. To także zasługa wielu połączeń lotniczych z wyspami brytyjskimi w informacji turystycznej. Wiele razy dowiadujemy się, że to dogodne i tanie połączenia są głównym motywem przyjazdu, dopiero potem odkrywają, jak tutaj jest fantastycznie.

mówił dyrektor PLOT Jan Mazurczak.

Zaskakująco wysoko w zestawieniu pojawili się turyści z Czech - prawie 9 tysięcy turystów czyli o 22 procent więcej niż przed pandemią.

Najczęściej odwiedzanymi miejscami w Poznaniu były: Stary Rynek z koziołkami, Ostrów Tumski, Jezioro Maltańskie, Dzielnica Zamkowa i Cytadela.