Wydarzenie kulturalne

W Noc Muzeów zwiedzisz nie tylko muzea. Te miejsca w stolicy też zapraszają na nocne zwiedzanie

Wielkimi krokami zbliża się kolejna, 20. edycja Nocy Muzeów - wielkiej imprezy, która co roku przyciąga rzesze miłośników kultury. Choć nazwa wydarzenia sugeruje, że w akcji biorą udział tylko placówki muzealne, w rzeczywistości zwiedzać można znacznie więcej instytucji, także tych niezwiązanych ze sztuką. Prezentujemy nietypowe miejsca, które zdecydowanie warto odwiedzić w noc 18 maja.

Nowy budynek Muzeum Sztuki Nowoczesnej podzielił warszawiaków

Noc Muzeów to jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych, która co roku przyciąga ogromne tłumy zwiedzających. W tym roku odbędzie się jubileuszowa, 20. edycja tej imprezy, co tylko potwierdza jej niegasnącą popularność. Wydarzenie startuje 18 maja, a na pierwsze, zupełnie darmowe spacery wyruszycie już w godzinach popołudniowych. Jest co zwiedzać, bo w programie znalazło się ponad 300 instytucji z całej Polski. Wśród nich są nie tylko muzea, ale także budynki z ciekawą historią oraz instytucje naukowe i rządowe. My skupiliśmy się właśnie na tych nietypowych miejscach w stolicy, które zdecydowanie warto uwzględnić na mapie nocnego zwiedzania.

Kancelaria Premiera, Al. Ujazdowskie 1/3

Wnętrza budynków rządowych to idealna propozycja dla tych, których bardziej niż sztuka interesują kulisy polityki. Jedną z instytucji udostępnionych zwiedzającym w ramach tegorocznej Nocy Muzeów jest Kancelaria Prezesa Rady Ministrów. Każdy, kto wybierze ten adres, będzie mógł poznać ciekawą historię tego gmachu, odkryć jej zakamarki, a także zobaczyć dzieła sztuki, które zdobią pomieszczenia kancelarii. To niepowtarzalna okazja, by wejść do pomieszczeń, w których zapadają kluczowe decyzje dla kraju.

Budynek PAST-y, Zielna 39

Program wielu instytucji nawiązuje do obchodów 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. To m.in. temat spaceru, jaki organizuje Dom Spotkań z Historią. Główną atrakcją organizowaną przez tę placówkę jest spacer do budynku PAST-y - miejsca zaciętych walk powstańczych. Podczas wycieczki z przewodnikiem poznacie historię powstania tego gmachu oraz jego działalność.

Pałac Kultury i Nauki, Plac Defilad 1 

Dla jednych symbol Warszawy, dla innych szpetny relikt przeszłości. Bez wątpienia jednak Pałac Kultury i Nauki budzi ciekawość zarówno wśród mieszkańców stolicy, jak i wśród turystów. Na co dzień możemy podziwiać go z zewnątrz, udać się na taras widokowy albo obejrzeć wnętrza znajdujących się tam teatrów. W Noc Muzeów na zapalonych odkrywców czeka prawdziwa gratka - Pałac Kultury i Nauki otworzy dla zwiedzających także podziemia. To prawdziwa galeria zabytkowych artefaktów, jak np. fotele z Sali Kongresowej czy mównica z Sali Warszawskiej pochodząca z lat 70. Na zwiedzanie obowiązują zapisy, a liczba wejściówek jest ograniczona, więc warto się pospieszyć.

Teatr Ateneum w Warszawie, Jaracza 2

Legendarna scena na warszawskim Powiślu bierze udział w Nocy Muzeów po raz pierwszy. To świetna okazja, by odkryć zakamarki zabytkowego budynku i zajrzeć za kulisy teatru. We wnętrzu budynku można też obejrzeć też wystawę poświęconą Gustawowi Holoubkowi.

Nowy budynek Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Plac Defilad

Mieliśmy nie wspominać o muzeach, ale atrakcje, jakie planuje MSN z okazji Nocy Muzeów, zdecydowanie warto uwzględnić w swoich planach. Największą z nich jest bez wątpienia zwiedzanie nowego budynku Muzeum Sztuki Nowoczesnej przy placu Defilad. Wielki gmach będzie otwarty dopiero jesienią, więc wycieczka po jego wnętrzach jest tym bardziej kusząca. Oprócz tego odwiedzający będą mogli obejrzeć bieżącą wystawę "Tygrys w ogrodzie. Sztuka Marii Prymaczenko" w siedzibie nad Wisłą.