KULTURA I SZTUKA

To najpiękniejsze teatry w Europie. Jeden z nich znajduje się w Polsce

Zachwycają nie tylko repertuarem, ale i wspaniałą architekturą. Wyglądają jak pałace, a wizyta w nich to przeżycie nie tylko artystyczne, lecz także estetyczne. Od barokowego przepychu po modernistyczną elegancję – europejskie teatry zachwycają przepychem i różnorodnością. Wśród nich znajduje się również prawdziwa perła z Polski. Pamiętaj o nich podczas podróży do europejskich metropolii.

Niektóre teatry przyciągają nie tylko amatorów sztuki, ale też zagorzałych miłośników architektury i historii. Ich wnętrza robią tak wielkie wrażenie, że można zapomnieć o spektaklu. W Europie znajdziemy wiele miejsc, gdzie przedstawienia grane są w otoczeniu, które przypomina pałacowe wnętrza. Oto lista najpiękniejszych teatrów na kontynencie – jeden z nich znajduje się w Warszawie.

La Scala (Włochy, Mediolan)

Nie sposób nie zacząć od jednego z najsłynniejszych teatrów operowych świata. La Scala, otwarta w 1778 roku, to miejsce, w którym debiutowali najwięksi – od Verdiego po Callas. Choć jej fasada jest dość skromna, to wnętrze olśniewa – złocone balkony, kryształowe żyrandole i czerwone aksamitne fotele tworzą atmosferę prawdziwego święta sztuki.

Teatro Real (Hiszpania, Madryt)

Zlokalizowany naprzeciwko Pałacu Królewskiego, Teatro Real to hiszpański odpowiednik operowej potęgi. Jego wnętrza łączą tradycyjną architekturę z nowoczesnymi rozwiązaniami akustycznymi, a program obejmuje zarówno klasykę, jak i współczesne eksperymenty. To jeden z najlepiej brzmiących teatrów operowych na świecie – nie tylko wizualnie, ale i akustycznie.

Teatr Maryjski (Rosja, Petersburg)

To jeden z najważniejszych teatrów operowych i baletowych w Europie. Teatr Maryjski olśniewa barokowym przepychem – złoceniami, kryształami i malowidłami. Od końca XVIII wieku goszczą tu największe dzieła rosyjskiej kultury. Wystawiano tu opery Czajkowskiego i balety Prokofiewa, a na deskach teatru tańczyli najlepsi tancerze świata.

Opéra Garnier (Francja, Paryż)

Jeden z najbardziej rozpoznawalnych teatrów w Europie. Opéra Garnier to perełka belle époque – marmury, schody jak z bajki, pozłacane detale i słynny sufit sali głównej, który ozdobił Marc Chagall. Nawet jeśli nie planujesz spektaklu, warto wejść tylko po to, by zobaczyć wnętrze tego miejsca.

Burgtheater (Austria, Wiedeń)

Burgtheater to jeden z najważniejszych teatrów dramatycznych w Europie. Z zewnątrz przypomina klasyczną świątynię sztuki, wewnątrz zachwyca detalami – stiukami, freskami, zdobieniami. Mieści się tuż obok wiedeńskiego Ratusza i od wieków pełni ważną rolę w austriackim życiu kulturalnym.

Teatr Wielki – Opera Narodowa (Polska, Warszawa)

W samym sercu Warszawy znajduje się jeden z największych teatrów operowych w Europie. Monumentalna fasada i klasycystyczna bryła robią wrażenie już z zewnątrz, ale to wnętrze zachwyca najbardziej. Teatr Wielki to centrum opery i baletu w Polsce, gdzie tradycja łączy się z nowoczesnym podejściem do sztuki.

Teatro di San Carlo (Włochy, Neapol)

To najstarszy nieprzerwanie działający teatr operowy w Europie – otwarty w 1737 roku, był wzorem dla La Scali czy Opery Garnier. Jego wnętrze to podręcznikowy przykład włoskiego baroku: złocone balkony, czerwone aksamitne fotele, ogromny żyrandol i imponująca kurtyna. Do dziś San Carlo przyciąga największe nazwiska opery i baletu, a jego akustyka uważana jest za jedną z najlepszych na świecie.

Jeśli planujesz podróż po Europie, dodaj do planu choć jeden z tych teatrów. Nawet krótka wizyta może okazać się niezapomnianym przeżyciem. A jeśli nie masz czasu na dalekie wyjazdy – wystarczy wizyta w warszawskim Teatrze Wielkim, żeby poczuć magię wielkiej sceny i kunszt architektury.

Przeczytaj też: Neapol na majówkę. Co zwiedzić w stolicy południowych Włoch? 

W Teatrze Horzycy trwa remont