paszport

i

Autor: pexels.com

wakacje bez barier

Strefa Schengen zostanie poszerzona. To dwa najchętniej odwiedzane kraje przez Polaków

2024-01-05 17:40

Strefa Schengen powiększy się o dwa kraje. Dołączą one do obszaru bez kontroli granicznych, chociaż jest pewien haczyk, o którym turyści powinni pamiętać. Kraje należą do jednych z najchętniej odwiedzanych miejsc przez Polaków. Gdzie pojedziemy bez większych przeszkód?

Spis treści

  1. Polska w strefie Schengen
  2. Strefa Schengen będzie większa
  3. Strefa Schengen - jakie kraje?

Strefa Schengen jest potocznie nazywana „Europą bez granic”. Jest to obszar, na którego terenie nie obowiązują kontrole graniczne. Do strefy Schengen dołączą niebawem dwa kraje, które są turystycznymi ulubieńcami Polaków. Jest jednak pewien haczyk, któremu warto się przyjrzeć.

Podróżowanie do Chorwacji nigdy nie było tak proste. Lotniska wprowadzają zmiany

Polska w strefie Schengen

Polska dołączyła do strefy Schengen 21 grudnia 2007 roku. Razem z naszym krajem, do strefy weszły między innymi: Czechy, Słowacja i Litwa. Dzięki „otwartym” granicom, od niemal 20 lat możemy podróżować do naszych Europejskich sąsiadów. Powoli zmienia się fakt, że do strefy nie należą wszystkie kraje Europy. W 2023 roku zniesiono kontrole graniczne w Chorwacji, a teraz okazuje się, że strefa Schengen powiększy się aż o dwa nowe kraje.

Strefa Schengen będzie większa

Wiadomość o powiększeniu granic strefy Schengen powinna zadowolić wielu Polaków, bo to właśnie te dwa kraje są najchętniej odwiedzanymi miejscami przez naszych rodaków. Od 31 marca, strefa Schengen i zniesienie kontroli powietrznej oraz morskiej, będzie obowiązywała w Bułgarii i Rumunii. Wspaniałe wieści przekazała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen: „To historyczny moment dla Bułgarii i Rumunii. To także dzień wielkiej dumy dla obywateli Rumunii i Bułgarii. Od marca będą oni mogli swobodnie przekraczać wewnętrzne granice morskie i powietrzne, bez kontroli granicznych. To duży krok naprzód dla obu krajów i dla całej strefy Schengen. Gratulacje dla Bułgarii i Rumunii: to wielkie osiągnięcie jest możliwe dzięki waszej ciężkiej pracy, zaangażowaniu i wytrwałości. Dzięki wam strefa Schengen stanie się jeszcze silniejsza, z korzyścią dla wszystkich obywateli UE”.

Słowacja przywraca kontrole graniczne. Także na granicy z Polską

Jest jednak pewien haczyk, bo na razie zmiany będą obowiązywać jedynie podróżnych, którzy wybierają się do Bułgarii lub Rumunii samolotami i statkami. Kolejnym krokiem ma być również rezygnacja z kontroli w ruchu drogowym, ale data tej zmiany nie jest jeszcze znana. Rumunia i Bułgaria czekały na włączenie do strefy Schengen od 2011 roku, kiedy wyraziły gotowość do przystąpienia.

Strefa Schengen - jakie kraje?

Oficjalna strona rządowa gov.pl zawiera szczegółowy opis krajów, które należą do strefy Schengen. Lista krajów przedstawia się następująco: Austria, Belgia, Chorwacja, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Niemcy, Polska, Portugalia, Słowacja, Słowenia, Szwecja, Węgry, Włochy oraz kraje stowarzyszone: Islandia, Norwegia, Szwajcaria i Lichtenstein. Republika Chorwacji od 01.01.2023 należy do strefy Schengen. Od tego dnia przekraczanie granicy chorwackiej przez przejścia graniczne lądowe możliwe jest bez obowiązkowej kontroli dokumentów. W przypadku podróży samolotem pełna kontrola graniczna, w tym paszportów lub dowodów osobistych (przy odlocie/przylocie) zostaje utrzymana do dn. 26.03.2023r. Szczególny status posiada Irlandia (państwo członkowskie Unii Europejskiej), która pozostaje poza obszarem Schengen, a tym samym nie zniosła kontroli na granicach wewnętrznych, może jednak stosować niektóre postanowienia dotyczące współpracy policyjnej i sądowej w sprawach karnych. Natomiast o członkostwo w Schengen staraj się Cypr.

Straż Graniczna radzi: Jedziesz na wakacje? Sprawdź to zanim wyruszysz

Quiz o Europie jakiego jeszcze nie było! Musisz zdobyć 14/14 w 100 sekund!

Pytanie 1 z 14
Jakie morze oddziela Włochy od Afryki?
Bezpieczeństwo socjalne i ekonomiczne młodych ludzi w Europie