Spis treści
- Wioska Ormana: Architektura wernakularna w najlepszym wydaniu
- Jaskinia Altınbeşik: Niezwykły cud geologii
- Chimera: Fantastyczne zjawisko natury
- Wodospady Uçansu: Ukryta oaza na szlaku św. Pawła
Wioska Ormana: Architektura wernakularna w najlepszym wydaniu
Ormana, dawna wioska „Yörüków” (plemion nomadów) położona u podnóża gór Taurus, to jedno z najpiękniejszych nieodkrytych miejsc w prowincji Antalya. Ta mała miejscowość, wyróżniona na liście „Najlepszych wiosek turystycznych 2024” według UN Tourism, to prawdziwy kawałek raju, pełen soczystej zieleni, intensywnego błękitu i nostalgicznej atmosfery. Ormana to świetne miejsce, gdzie można poznać prawdziwe życie tureckiej wsi. Wioska słynie z tzw. guzikowych domów, budowanych bez użycia zaprawy murarskiej – jedynie z kamieni i drewna cedrowego. Te domy z czasów osmańskich są doskonałym przykładem architektury wernakularnej, ukazującym wielowiekowe rzemiosło regionu oraz zrównoważony styl życia w harmonii z naturą. Ormana znana jest także z winnic – tutejsze żyzne ziemie i tradycyjne metody uprawy sprawiają, że rosną tu winogrona o niezwykłym smaku. Od niemal 60 lat, co roku we wrześniu, w wiosce odbywa się również festiwal poświęcony winogronom odmiany „çavuş”.
Jaskinia Altınbeşik: Niezwykły cud geologii
Jaskinia Altınbeşik, położona w wiosce Ürünlü, to jeden z najbardziej niezwykłych cudów natury w Türkiye (Turcji), wciąż jednak mało znany. Jaskinia, będąca częścią Parku Narodowego Jaskini Altınbeşik na obrzeżach Gór Taurus, skrywa największe podziemne jezioro w Türkiye (Turcji), a także zachwycające stalaktyty, stalagmity i przypominające lodowe wapienne formacje. Zwiedzający mogą wybrać się na rejs pontonem wewnątrz jaskini, podziwiając niezwykłe formacje trawertynowe, krystaliczną wodę i spektakularne efekty świetlne. Mogą również wybrać się na pieszą wycieczkę wokół jaskini i odkryć naturalne piękno parku narodowego, w którym rośnie 605 gatunków roślin, w tym wiele endemicznych, oraz bogata fauna i flora.
Chimera: Fantastyczne zjawisko natury
Chimera, miejsce płonących skał – to jedno z najbardziej intrygujących zjawisk naturalnych w Türkiye (Turcji), do którego można bez problemu dotrzeć po około 30-minutowej wspinaczce przez malownicze tereny osady Çıralı, znanej także z plaży, gdzie składają jaja żółwie karetta (Caretta caretta). Płomienie, które nigdy nie gasną wywoływane są przez kontakt powietrza z wydobywającym się z ziemi metanem. Te niezwykłe skały znajdują się na terenie Parku Narodowego Olympos-Beydağları – miejsca pełnego śródziemnomorskiego uroku, gdzie mityczne historie wydają się być na wyciągnięcie ręki. Według legendy, bohater Bellerofont z pomocą skrzydlatego rumaka Pegaza pokonał Chimerę – ziejącego ogniem potwora o trzech głowach – zamieniając go w skałę. Właśnie dlatego wieczne płomienie uznawane są za pozostałości po ogniu bestii, a miejsce nazywane jest też Chimerą. Choć Chimera stwarza surrealistyczne widowisko, zwłaszcza po zmroku, nie mniej imponujące jest sąsiednie, starożytne miasto Olympos, położone na terenie parku narodowego. Sięgające III wieku p.n.e. ruiny znajdujące się przy słynnej plaży Olympos pozwalają przyjrzeć się życiu dawnych mieszkańców Licji.
Wodospady Uçansu: Ukryta oaza na szlaku św. Pawła
Wodospady Uçansu, oddalone o 60 kilometrów od Belek – luksusowej stolicy golfa w regionie Antalyi – to kolejny ukryty raj. Wody spływające z Gór Taurus rozdzielają się tu na dwa wodospady, każdy o wysokości 25–30 metrów, wpadające powoli wprost w otaczającą je zieleń. Dotarcie do nich wymaga około godzinnej wspinaczki, lecz wysiłek wynagradzają przepiękne widoki na szczycie. Na miejscu znajduje się także mniejszy naturalny basen, zwany Basenem Króla. Wodospady Uçansu są częścią Szlaku św. Pawła – drugiej najdłuższej trasy trekkingowej w Türkiye (Turcji). Podążając śladami jednego z pierwszych chrześcijańskich misjonarzy, podróżni mogą odkrywać starożytne ruiny, tradycyjne wioski i dziewiczą przyrodę.