Ogrody Hortulus w Dobrzycy

i

Autor: Marek BAZAK/East News Ogrody Hortulus w Dobrzycy

podróże po polsce

Cuda Polski 2023 - 16 najpiękniejszych miejsc w Polsce według National Geographic Traveler

2023-11-13 8:37

Przedstawiamy nowe 16 Cudów Polski 2023 roku. Po jednym w każdym województwie. Wyboru dokonali czytelnicy National Geographic Traveler, którzy każdego dnia wybierali spośród 48 miejsc z całej Polski.

Nowe Cuda Polski 2023 to miejsca, które mogą ułożyć się w doskonałą trasę podróży, by lepiej poznać nasz kraj. To inspiracja do zwiedzania Polski podczas długiej wyprawy, ale też do weekendowego wypadu poza miasto. Wśród zwycięzców znalazły się punkty na mapie, które mogą zaskoczyć niejednego wytrawnego podróżnika. Plebiscyt cieszył się ogromnym zainteresowaniem. W niektórych regionach, walka toczyła się do ostatnich minut głosowania. W plebiscycie oddano łącznie 123 259 głosów.

- Jestem przekonany, że ogromna popularność plebiscytu przygotowanego przez redakcję magazynu „National Geographic Traveler" i serwisu National-Geographic.pl we współpracy z 16 regionami Polski sprawi, że nowe Cuda Polski 2023 znajdą się na tegorocznej mapie wakacyjnych planów Polaków. W przypadku niektórych regionów walka o głosy trwała do ostatniej chwili. Dziś już wszystko jasne – z przyjemnością i dumą prezentujemy 16 miejsc, które zdobyło tytuły nowych Cudów Polski – mówi Łukasz Załuski, redaktor naczelny National Geographic Polska.

Cuda Polski 2023 to wakacyjny plebiscyt magazynu National Geographic Traveler. Każda z atrakcji zyskuje tytuł „Cud Polski 2023”, który może wykorzystywać we własnej promocji regionu. Więcej o nowych Cudach Polski przeczytasz w wydaniach National Geographic Traveler i na national-geographic.pl.

CUDA POLSKI 2023 NATIONAL GEOGRAPHIC TRAVELER

DOLNY ŚLĄSK

Miasto Bardo. Położone pomiędzy zboczami Gór Bardzkich miasteczko stanowi naturalną bramę do ziemi kłodzkiej. Zbudowane na wzgórzu, warstwowo, zachowało swój dawny charakter. A pamięta jeszcze historie z X wieku, kiedy znajdowało się szlaku bursztynowym. 

KUJAWSKO-POMORSKIE

Wyspa Młyńska z Młynami Rothera (Bydgoszcz). Enklawa zieleni w samym centrum miasta to jedno z najbardziej urzekających miejsc w Polsce. Przypomina młyńskie tradycje i dawną historię Mennicy Królewskiej. Znad wartko płynącej Młynówki wyrastają XIX-wieczne zabudowania, zwane Wenecją Bydgoską.

LUBELSKIE

Włodawa. Miasto nad Bugiem, z zachowanym klimatem dawnych miasteczek, w których współistniały różne kultury i religie. Malownicze uliczki, barokowe kościoły, dostojne budowle klasztoru, bielejące pośród niskiej wschodniej zabudowy synagogi i cerkiew. Wszystko razem tworzy niepowtarzalną atmosferę.

LUBUSKIE

Park Książęcy Zatonie (dzielnica Zielonej Góry). Park w Zatoniu to miejsce, do którego przyjeżdża się z wielką chęcią. Znajdują się tutaj gatunki chronionych roślin, wiele pomników przyrody i tajemnicze zakamarki znajdujące się w rewitalizowanych ruinach pałacu.

ŁÓDZKIE

Monopolis Łódź. Kompleks biurowo-usługowy w łódzkim Śródmieściu. Nazwa i industrialna architektura nawiązują do dawnych zakładów Monopolu Wódczanego, które mieściły się w tym miejscu. Dziś w Monopolis można spędzić czas przy stoliku jednej z kawiarni, a następnie na spektaklu w Scenie Monopolis lub wystawie w ARTGalerii.

MAŁOPOLSKIE

Pustynia Błędowska. „Polska Sahara” to jedyne miejsce w Polsce, w którym przyroda stworzyła unikatowy ekosystem pustynny. To także największy w kraju obszar lotnych piasków, liczący przeszło 33 kilometry kwadratowe. Dziś jest to obszar objęty ochroną.

MAZOWIECKIE

Park Nauki Torus w Ciechanowie. Park naukowy tuż obok jednej z najsłynniejszych wież ciśnień na świecie. Wieża zyskała międzynarodowy rozgłos, gdy znalazł się na 5. miejscu w rankingu najbardziej niezwykłych konstrukcji tego typu na całym globie przygotowanym przez The World Geography.

OPOLSKIE

Twierdza Nysa. Miasto zwane Śląskim Rzymem to urokliwe miejsce z licznymi, bezcennymi zabytkami i potężną, jedną z najsilniejszych i najnowocześniejszych twierdz XIX-wiecznej Europy. W centrum miasta znajduje się Bastion św. Jadwigi, czyli część miejskich fortyfikacji wzniesionych w XIV wieku.

PODKARPACKIE

Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce. To w podkarpackiej Bóbrce niedaleko Krosna rozpoczęła się kariera ropy W 2018 r. teren kopalni w Bóbrce został uznany za Pomnik Historii i wszedł do kanonu najważniejszych polskich zabytków.

PODLASKIE

Odkrywkowa Kopalnia Kredy w Mielniku. To obecnie jedyna na terenie Polski czynna odkrywkowa kopalnia tego typu. Jej początki sięgają XVI wieku. Prawie do połowy XX wieku kreda była tu wydobywana ręcznie. Dzisiaj teren kopalni można oglądać ze specjalnie utworzonego tarasu widokowego.

POMORSKIE

Zagroda Inicjatyw Twórczych Swołowo. Pomysł na Zagrodę Inicjatyw Twórczych, zwanej Zagrodą Swołowo wziął się z marzeń o miejscu, w którym można by ukazać wyjątkowość Swołowa oraz bogactwo kultury pomorskiej. To idealne miejsce do organizacji imprez kulturalnych, plenerów, koncertów czy zajęć edukacyjnych.

ŚLASKIE

Żelazny Szlak Rowerowy. Niemal 55-kilometrowa trasa w formie pętli przebiegającej przez polsko-czeskie pogranicze. Szlak przebiega przez teren 5 gmin. Motywem przewodnim trasy jest tematyka kolei, która dawniej łączyła te tereny, wywierając duży wpływ na gospodarkę i infrastrukturę.

ŚWIĘTOKRZYSKIE

Geopark Świętokrzyski. Góry Świętokrzyskie to szczególny obszar geologiczny na kontynencie europejskim. Różnorodność skał osadowych wkomponowanych w unikatową przyrodę i w towarzystwie cennych zabytków, sprawia, że każdy miłośnik wycieczek znajdzie tu coś dla siebie.

WARMIŃSKO- MAZURSKIE

Gołdap. Miasto o najczystszym w Polsce powietrzu. W dzielnicy uzdrowiskowej tętnią życiem czwarte co do wielkości w Polsce Mazurskie Tężnie Solankowe. Do odpoczynku zachęca Zdrój – nowoczesna pijalnia wód mineralnych i leczniczych z grotą solną i działającymi przez cały rok mini tężniami.

WIELKOPOLSKIE

Antidotum Airshow Leszno. Impreza ze ścisłej czołówki największych lotniczych show w Polsce. Przez dwa dni niebo nad Lesznem wypełniają pokazy lotnicze, przeloty balonów, brawurowe występy grup akrobatycznych, fenomenalna pirotechnika i muzyka na żywo budująca klimat.

ZACHODNIOPOMORSKIE

Ogrody Hortulus w Dobrzycy. Oto kompleks składający się z dwóch ogrodów o różnym charakterze. Ogrody Tematyczne Hortulus oraz Ogrody Hortulus Spectabilis są oddalone od siebie o 2 km, a każdy z nich posiada własną infrastrukturę. Ogrody można zwiedzać niezależnie od siebie lub zwiedzić dwa ogrody w jeden dzień.

Quiz geograficzny ze stolic 2024 - udowodnij, że znasz stolice świata
Pytanie 1 z 10
Co to za stolica?
Helsinki - Finlandia