PODRÓŻE

Ciechanów to idealny kierunek na jednodniowy wypad. Poznaj jego atrakcje

2024-05-07 18:37

To niewielkie miasteczko w województwie mazowieckim zachwyca urokliwym położeniem, zabytkową architekturą i niepowtarzalnym klimatem, który sprawia, że można poczuć się tu jak na wakacjach. Ciechanów, bo o nim mowa, to doskonałe miejsce na jednodniową wyprawę. Wybraliśmy atrakcje, które zachwycą dużych i małych. Wykorzystaj je podczas planowania rodzinnej wycieczki.

Zamek ostatniego Piasta

Choć Ciechanów w pełni zasługuje na miano miejscowości turystycznej, to często jest pomijane - zupełnie niesłusznie! To niewielkie miasteczko może pochwalić się bajkowymi ruinami zamku, gotyckimi budowlami, Muzeum Szlachty Mazowieckiej, a także nowoczesnym centrum nauki wraz z unikalną wieżą ciśnień. Jeżeli szukasz pomysłu na jednodniowy za miasto z masą ciekawych atrakcji, Ciechanów to idealny kierunek. Niezmotoryzowani bez problemu dojadą tu pociągiem. Na zwiedzanie warto poświęcić cały dzień!

Zamek Książąt Mazowieckich

To właściwie zamkowe ruiny gotyckiego zamku. Zachowały się jedynie jego wieże, zewnętrzne mury oraz wewnętrzny dziedziniec. Mimo sporych zniszczeń trzeba przyznać, że wciąż robi ogromne wrażenie i skutecznie pobudza wyobraźnię. Zamek wzniesiono na przełomie XIV i XV w z inicjatywy księcia mazowieckiego Janusza I Starszego. Budowla była nie tylko warownią obronną, ale także książęcą rezydencją. Największych zniszczeń gmach doznał podczas potopu szwedzkiego oraz na skutek wojny północnej. Po tych wydarzeniach zamek popadł w ruinę. W latach 80. odbudowano mury oraz wieżę zachodnią, a także zrekonstruowano zamkową piwnicę. Obecnie warownia jest udostępniona zwiedzającym.

Muzeum Szlachty Mazowieckiej

Ta bardzo ciekawa instytucja działa na terenie Ciechanowa od 1973 r. Muzeum prezentuje kulturę oraz tradycje mazowieckiej szlachty, ale także organizuje liczne wystawy czasowe upamiętniające ważne wydarzenia na Mazowszu, a także promuje twórczość lokalnych artystów. Na uwagę zasługuje także sam budynek, w którym mieszczą się muzealne zbiory. Eklektyczna budowla została zbudowana w 1924 r. według projektu architekta Jerzego Korczaka i początkowo miała być siedzibą banku. Dziś poza funkcją ekspozycyjną, pełni także rolę przestrzeni koncertowej i edukacyjnej.

Ciechanów szlakiem gotyku

Ciechanów może się poszczycić kilkoma gotyckimi zabytkami. Poza wspomnianym zamkiem, są to głównie budynki sakralne, jak np. Kościół pod wezwaniem Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny ze wspaniałą bramą - dzwonnicą, która nie jest tak wiekowa, jak sama świątynia - dzwonnicę wzniesiono dopiero w drugiej połowie XIX w. Nieopodal, na niewielkim wzniesieniu znajdziemy drugi budynek sakralny - Kościół Farny Pw. Świętego Józefa. Charakterystyczny dla gotyku strzelisty kształt budowli miał przybliżać wiernych do Boga. Trzeba przyznać, że monumentalna fara budzi szczery zachwyt. Na jej tyłach znajdziemy ostatnią ciechanowską perełkę gotyku - dzwonnicę na Farskiej Górze, z której rozpościera się piękny widok na miasteczko i okolice. Odpoczynek w jej cieniu będzie idealnym zwieńczeniem wycieczki.