Spis treści
- Sztuka dla wszystkich – idea, która inspiruje
- Opowieści bez słów – fotografie, które wywołują refleksję
- Świat, który można zobaczyć inaczej – historia wystawy World Unseen
- Nowa odsłona nad Bałtykiem – Ustronie Morskie zaprasza
Sztuka dla wszystkich – idea, która inspiruje
Wystawa World Unseen to inicjatywa Canon Europe – powstała z potrzeby stworzenia przestrzeni, w której sztuka staje się dostępna także dla osób z niepełnosprawnościami wzroku. Dzięki zaawansowanym technologiom druku warstwowego, odwiedzający mogą nie tylko oglądać, ale także dotykać poszczególnych elementów zdjęć – kształtów i faktur. Uzupełnieniem każdej z fotografii są ścieżki dźwiękowe, opisy w alfabecie Braille'a, a także wydruki symulujące sposób widzenia wynikający z wybranych schorzeń wzroku, takich jak np. retinopatia cukrzycowa czy zaćma. To doświadczenie, które angażuje wiele zmysłów i pozwala doświadczać sztukę w nowy, wielozmysłowy sposób.
Zgodnie ze swoją filozofią Kyosei, oznaczającą życie i pracę dla wspólnego dobra, Canon realizuje projekty, które pokazują, jak technologia może angażować ludzi, wzbudzać emocje i wzbogacać codzienne doświadczenia. World Unseen, czyli „wystawa, którą można oglądać, nie widząc”, to wyjątkowe wydarzenie, które pozwala osobom niewidomym i słabowidzącym poznawać świat wizualny w dostępnej dla nich formie, a osobom widzącym – odkrywać go na nowo.
World Unseen to coś więcej niż wystawa – to zaproszenie do świata osób z dysfunkcjami wzroku, krok do budowania empatii i świadomości społecznej. Chcemy, by technologia Canon nie tylko zachwycała jakością, ale też zmieniała sposób, w jaki doświadczamy rzeczywistości. Dzięki takim inicjatywom, jak World Unseen, mamy szansę na stworzenie bardziej inkluzywnej przestrzeni, w której każdy ma dostęp do sztuki i kultury
- mówi Jaap van 't Ooster, Managing Director Canon 4CE.
Opowieści bez słów – fotografie, które wywołują refleksję
Prace prezentowane w ramach wystawy World Unseen to dzieła ambasadorów marki Canon – światowej sławy fotografów. Ich zdjęcia ukazują niezwykłą siłę obrazu jako uniwersalnego języka emocji, który trafia wprost do serc odbiorców. Tematyka prac porusza kwestie bliskie współczesnemu człowiekowi: od zmian klimatycznych i kryzysów humanitarnych, przez życie osób z niepełnosprawnościami, po refleksję nad przemianami społecznymi ostatnich lat. Wśród prezentowanych zdjęć znajdują się m.in. poruszający portret ostatniego samca nosorożca północnego, USG dziecka, które powstało po to, by jego niewidoma mama mogła „zobaczyć” je dotykiem czy portret paraolimpijskiego pływaka. Szczególne miejsce zajmują także obrazy ukazujące relacje pełne zaufania między człowiekiem a zwierzętami – jak w przypadku fotografii białuchy arktycznej i jej ratownika – oraz prace autorstwa artystów z niepełnosprawnościami, w tym niewidomego fotografa.
Świat, który można zobaczyć inaczej – historia wystawy World Unseen
Od czasu swojej premiery, wystawa World Unseen została zaprezentowana w 32 miejscach na całym świecie i odwiedziło ją ponad 35 tysięcy odwiedzających. Każda z odsłon była przygotowywana we współpracy z lokalnymi organizacjami wspierającymi osoby z niepełnosprawnością wzroku, co pozwalało na jeszcze lepsze dopasowanie formy przekazu do potrzeb odbiorców. W Polsce pierwsza edycja wystawy miała miejsce w Warszawie w grudniu ubiegłego roku i została zorganizowana we współpracy z Polskim Związkiem Niewidomych.
Wydarzenie spotkało się z ogromnym zainteresowaniem zarówno ze strony mediów, jak i odwiedzających. Osoby ze zdrowym wzrokiem miały szansę na zrozumienie wyzwań, z jakimi codziennie mierzą się niewidomi i słabowidzący. Natomiast dla osób z dysfunkcjami układu wzrokowego, dla których tradycyjne formy sztuki wizualnej często pozostają niedostępne, wystawa stała się przestrzenią bardziej inkluzywną. – To było wyjątkowe doświadczenie! Obrazy, które można nie tylko oglądać, ale też dotykać i słuchać ich historii, przenoszą sztukę na zupełnie nowy poziom – podkreślali uczestnicy.
Kontynuacja projektu we współpracy z Polskim Związkiem Niewidomych w Ustroniu Morskim to naturalny krok w rozwoju tej inicjatywy, umożliwiający jeszcze szerszemu gronu odbiorców dostęp do sztuki w niecodziennej formie. Wystawa mieści się w ośrodku rehabilitacyjnym, jednak pozostaje otwarta dla wszystkich odwiedzających – zarówno podopiecznych, jak i turystów (od poniedziałku do piątku od 10:00-16:00)
Nowa odsłona nad Bałtykiem – Ustronie Morskie zaprasza
Tego lata World Unseen można zobaczyć w Ustroniu Morskim, na terenie ośrodka leczniczo-rehabilitacyjnego „Klimczok” Polskiego Związku Niewidomych (przy ul. Okrzei 1). Wystawa będzie dostępna bezpłatnie do końca sierpnia i stanowi niepowtarzalną okazję do doświadczenia sztuki, która przekracza bariery.
Dzięki tej wystawie pokazujemy, że osoby z dysfunkcjami wzroku nie są wykluczone z obcowania z kulturą. Wręcz przeciwnie – poprzez dotyk i dźwięk mogą uczestniczyć w artystycznym przekazie. To wydarzenie, które nie tylko wzbogaca codzienność osób niewidomych i słabowidzących, ale też inspiruje innych do większej wrażliwości i otwartości. Pokazuje, jak technologia może przekraczać bariery i tworzyć przestrzeń, w której sztuka jest dostępna dla każdego – mówi Andrzej Brzeziński, Prezes Polskiego Związku Niewidomych.