Podziwiając uroki Wyspy Sobieszewskiej, aż trudno uwierzyć, że jej teren jest częścią Gdańska. Wyspa nie ma nic wspólnego z miejskim zgiełkiem Trójmiasta. Zamiast tłumów, ulicznych korków i wysokich zabudowań, mamy lasy, puste plaże, rezerwaty przyrody i wiele innych atrakcji, które sprawiają, że chce się tu zostać jak najdłużej. Wizyta na Wyspie Sobieszewskiej jeszcze przed tobą? Przeczytaj, dlaczego warto tu przyjechać.
Szerokie, piaszczyste plaże
Sobieszewskie plaże są uznawane za jedne z najpiękniejszych w Polsce. Szerokie, piaszczyste nadbrzeże zachęca do długich spacerów, a brak tłumów skłania do leniwego wypoczynku i kąpieli w Bałtyku. Za najbardziej urokliwy uważany jest fragment z wejściem nr. 4, nazywany "Sobieszewskimi Hawajami". Za tą bajkową nazwą kryją się puste, dzikie tereny, pozbawione jakiejkolwiek infrastruktury plażowej. Mamy za to czysty, jasnożółty piasek, wydmy i błogi spokój.
Dodatkową atrakcją sobieszewskich plaż są występujące tam bursztyny. Złote kamyczki pojawiają się na brzegu po sztormie. Najlepiej wybrać się na ich poszukiwania wczesnym rankiem.
Rezerwat przyrody Ptasi Raj
Sobieszewo wyróżnia się wspaniałą, rzadką przyrodą, której bliskość działa na wczasowiczów niezwykle kojąco. duży obszar wyspy to teren chroniony. Działają tam dwa rezerwaty przyrody. Pierwszym z nich jest słynny Ptasi Raj z oznakowaną ścieżką przyrodniczo-dydaktyczną, z której możemy podziwiać wiele gatunków ptaków. To prawdziwy raj dla ornitologów.
Kamienna grobla
Nieopodal rezerwatu Ptasi Raj znajduje się kamienny wał o szerokości 2 metrów i długości 1,5 km. Grobla powstała w 1887 r. i od tego czasu jest niezmiennie największą atrakcją Sobieszewa. Spacer wzdłuż korony grobli pozwala nam wejść głęboko w morze, co jest niesamowitym przeżyciem.
Rezerwat przyrody Mewia Łacha
Drugim rezerwatem działającym na terenie wyspy jest Mewia. Rosnącą sławę teren zawdzięcza fokom, które na brzegu wyspy znalazły bezpieczne schronienie, a także miejsce do bytowania i rozmnażania. Pojawienie się tych zwierząt na polskim wybrzeżu to ewenement na skalę krajową, więc trudno się dziwić, że ssaki otoczone są wyjątkowo troskliwą opieką. Wstęp na foczą plażę jest zakazany, ale rezydentów można podziwiać z odległości. Miejmy na uwadze fakt, że foki są niezwykle płochliwe i wrażliwe na głośne dźwięki. W pobliżu ich legowiska należy zachować ciszę i nie zakłócać spokoju zwierząt.
Punkt widokowy na wieży ciśnień
Kto nie chciałby objąć wzrokiem całej Zatoki Gdańskiej? Na Wyspie Sobieszewskiej znajduje się miejsce, z którego można podziwiać zapierający dech w piersiach widok na wyspę i jej okolice. Mowa o wieży ciśnień, na której szczycie znajduje się punkt widokowy. Atrakcja istnieje na tym terenie od 2017 r. i cieszy się ogromnym zainteresowaniem turystów. Zdjęcie na szczycie wierzy z piękną panoramą w tle będzie wyjątkową pamiątką.