Zebry z Płocka mają kopytka jak nowe! ZOBACZ w akcji mistrza Polski w podkuwaniu koni!

2020-09-11 9:23 JJ
Zebra
Autor: Jakub Chonchera

Co pewien czas u tych pasiastych zwierzaków konieczne jest przeprowadzenie takiego zabiegu, ponieważ zbyt długie i przerośnięte kopyta uniemożliwiają zwierzęciu normalne funkcjonowanie. Te zamieszkujące płocki ogród zoologiczny przeszyły już tę kosmetyczną korektę.

Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym, przy użyciu preparatu usypiającego. Korekcji dokonuje wykwalifikowany kowal. Do Płocka przyjechał Jarosław Kotwasiński, który jest mistrzem Polski w podkuwaniu koni.  Asystował mu lekarz weterynarii, który czuwał nad odpowiednią dawką leku oraz oczywiście opiekunowie zebr.

Hodowla zebr w płockim zoo rozpoczęła się w 1993 roku. Obecnie  stado składa się z 2 klaczy (w wieku 8 i 9 lat) i 15-letniego ogiera. Zebra Hartmanna występuje na górzystych terenach Namibii, Angoli i RPA. Wystepuje na terenach suchych na wysokości do 2000 m n.p.m (na terenach gdzie woda powierzchniowa jest trudno osiągalna).

Według IUCN jest gatunkiem zagrożonym wygięciem. Głównym zagrożeniem dla tego gatunku jest utrata siedlisk związana z rozwojem rolnictwa, mała ilość opadów na terenach występowania, kłusownictwo, konflikty zbrojne.

Pozyskiwanie leku dla pszczół

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.