Spacery z Leśnikiem

i

Autor: RDLP w Pile

Nasiona znalezione w lesie są ważniejsze, niż myślisz. Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Pile zaprasza na „Spacer z leśnikiem” podczas, którego poznasz ich historię

2022-11-25 11:22

Wiedzieliście, że lasy są pełne tajemnic? Każdy spacer wśród drzew to nie tylko okazja na relaks, ale również na pogłębienie swojej wiedzy na temat przyrody. Pomagają w tym audycje "Spacer z Leśnikiem", które organizowane są przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Pile.

Koniec jesieni i zbliżająca się zima, to również dobry moment, by wyjść z domu i spędzić trochę czasu na łonie natury. Tym bardziej, że las to zachwycające i tajemnicze miejsce. Szum drzew, czy charakterystyczny zapach, sprawiają, że można się w pełni zrelaksować.

To jednak nie wszystko. Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Pile zaprasza na "Spacer z Leśnikiem", podczas którego możemy dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy, o których wcześniej mogliśmy nie wiedzieć. Przykładowo, ostatnio leśnicy zabrali nas na przechadzkę, dzięki której dowiedzieliśmy się, jaką funkcję pełnią siatki rozłożone pomiędzy drzewami. Okazuje się, że te pomagają leśnikom zbierać nasiona. Jak dokładnie to wygląda? Więcej możecie przeczytać tutaj:

Poznaj sekrety lasu. Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Pile zaprasza na "Spacer z leśnikiem"

Spacery z Leśnikiem

i

Autor: RDLP w Pile

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Pile kolejny "Spacer z Leśnikiem" zaplanowała w szkółce leśnej położonej na terenie Nadleśnictwa Krzyż. To właśnie tam dowiedzieliśmy się, co dzieje się później z zebranymi nasionami. Jak podkreślają leśnicy, na terenie szkółki przechowywane są nasiona dębu oraz buka.

Obecnie znajduje się w chłodni ponad 7 ton nasion tych gatunków. Nasiona są przechowywane, aby zapewnić ciągłość produkcji szkółkarskiej w latach słabego urodzaju nasion i w latach całkowitego nieurodzaju. Żołędzie (nasiona dębu) będą przechowywane do wiosny, gdzie zostaną wysiane na terenie szkółki leśnej Nadleśnictwa Krzyż. Bukiew (nasiona buka) zostanie przechowywana przez dłuższy okres - podają pracownicy szkółki.

Spacery z Leśnikiem

i

Autor: RDLP w Pile

Dowiedzieliśmy się, że część nasion zostanie wysiana wiosną 2023 roku. Pozostała natomiast w latach późniejszych. Co ciekawe, nasiona można wysiewać zarówno jesienią, jak i wiosną.

Siew jesienny wiąże się jednak z pewnym zagrożeniem. Nasiona mogą być uszkadzane przez gryzonie i ptaki oraz zainfekowane przez grzyby. Narażone są na szkody od mrozu oraz od przemiennego zamarzania i odmarzania gleby podczas bezśnieżnej zimy. Wspomniane zagrożenia nie występują przy siewie wiosennym. Dlatego mając możliwość dobrego przechowywania żołędzi przez zimę w chłodni, będziemy wysiewać nasiona wiosną - zaznaczają leśnicy.

Jak wygląda proces przygotowania nasion? Okazuje się, że nie jest to wcale takie łatwe. Nasiona najpierw są oczyszczane przez wykonanie spławiania - odpowiedniej kąpieli.

Nasiona zalewamy wodą, gdzie puste, uszkodzone wypływają na powierzchnię wody. Te nasiona nie nadają się do przechowywania, stanowią odpad. Po oddzieleniu zdrowych, pełnowartościowych nasion od pustych wykonuje się termoterapię nasion. Jest to takie trochę SPA dla nasion, które ma zabić chorobotwórcze czynniki występujące w nasionach. Nasiona umieszcza się w specjalnych do tego celu przeznaczonych kotłach, żołędzie przez 2,5 godziny są zanurzone w wodzie o temperaturze 41°C. Celem tego działania jest zabicie grzybów pasożytniczych, które występują na nasionach. Następnie przesypuje się je do beczek, które są przenoszone do chłodni. Żołędzie przechowuje się w temperaturze -3 st. C. przez maksymalnie 2 zimy - opisuje leśnik.

Spacery z Leśnikiem

i

Autor: RDLP w Pile

Co ważne, nie wszystkie nasiona nadają się do późniejszego przechowania. Pod uwagę brane są tylko te najlepsze. Do zbioru żołędzi należy przystąpić dopiero wtedy gdy opadną żołędzie, które w większości są małowartościowe (puste, uszkodzone przez owady). Dzieje się to na przełomie września-października. Trzeba się jednak śpieszyć, by uchronić żołędzie przed zwierzyną i infekcjami grzybowymi.

Co dalej dzieje się z nasionami? Istotne jest ich odpowiednie przechowywanie.

Nasiona można przechowywać przez różny okres, w zależności od kategorii nasion. Nasiona z kategorii orthodox (np. bukiew), czyli o niskiej wilgotności można przechowywać dłuży okres. Nasiona te są podsuszone do rzędu 8-10%, czyli można je przechowywać w chłodni w temperaturze rzędu -8 st. C. do -10 st. C. przez kilkuletni okres w szczelnie zamkniętych pojemnikach bez ryzyka uszkodzeń mrozowych. Żołędzie należą do kategorii recalcitrant, czyli takie, których za mocno nie można wysuszyć. Optymalny poziom wilgotności wynosi 40-42%, zapewniający zachowanie żywotności. Przechowuje się je najczęściej 1-2 zimy, później tracą na jakości - zaznacza leśnik w rozmowie.

Spacery z Leśnikiem

i

Autor: RDLP w Pile

Gdzie i kiedy są następnie wysiewane nasiona? Jak wspominaliśmy, dzieje się to wiosną kolejnego roku.

Nasiona dębu w całości zostaną wysiane w 2023 roku, natomiast nasiona buka zostaną w chłodni na dłużej.

Lasy skrywają przed nami wiele tajemnic. W ich odkrywaniu pomagają właśnie "Spacery z Leśnikiem", które organizowane są przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Pile. Więcej informacji na ich temat można znaleźć na stronie internetowej.

Spacery z Leśnikiem

i

Autor: RDLP w Pile