Kalisz. Mieli handlować ludźmi. Jest decyzja sądu ws. trójki Mołdawian

2022-10-06 12:44
sąd
Autor: AW

3 miesiące aresztu dla trzech - podejrzanych o handel ludźmi - obywateli Mołdawii, których zatrzymano w Kaliszu. Sprawa wyszła na jaw w poniedziałek, kiedy policjanci wylegitymowali 51- letniego obywatela Łotwy. Niepełnosprawny mężczyzna żebrał przed jednym z marketów. Jak się okazało - nie dla siebie tylko dla swoich oprawców.

Zebrany materiał dowodowy pokazuje, że Łotysz był ofiarą handlu ludźmi. I stosowano wobec niego przemoc.

Mówi prokurator Katarzyna Socha.

Ofiara była pod stałym dozorem podejrzanych. Była przez nich przewożona z miejsca na miejsce. I "stawiana" przed marketami. Jak oddaliła się na chwilę, na przykład do toalety, albo zebrała - zdaniem podejrzanych - za mało pieniędzy - była bita. Po twarzy. Tak więc stosowano wobec niej także przemoc.

Na razie udało się personalnie ustalić tylko jedną ofiarę MOŁDAWIAN. Ale wszystko wskazuje na to, że pokrzywdzonych jest więcej. Trwa też liczenie pieniędzy zebranych przez podejrzanych. Bilon w workach znaleziono przy nich podczas zatrzymania.

Obywatele Mołdawii  - dwóch mężczyzn i jedna kobieta - zarzuty usłyszeli w środę. Dziś sąd zdecydował o ich tymczasowym aresztowaniu. Najpierw wydał postanowienie wobec mężczyzn. Bo kobieta mdlała. Dlatego do sądu wezwano pogotowie. Ratownicy  nie stwierdzili u kobiety żadnych stanów zagrażających jej zdrowi i mogła stanąć ponowie przed sądem. A ten  - podobnie jak w przypadku jej "kompanów" - wydał decyzję o trzymiesięcznym areszcie.

Handel ludźmi w polskim prawie jest zbrodnią. Grozi za to OD trzech lal więzienia.

QUIZ. Czy masz dobre serce?

Pytanie 1 z 9
Bezdomny prosi Cię o pieniądze. Co robisz?
Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE