Krew pilnie potrzebna! Szczególnie grup ujemnych. Warto się nią podzielić

2022-08-02 9:19
krew
Autor: pixabay

0Rh minus i ARh minus - tych grup krwi zaczyna brakować w Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kaliszu. Stąd apel do krwiodawców i tych, którzy jeszcze krwią się nie dzielili, by teraz to zrobić. W wakacje zawsze krwi zaczyna brakować i żeby nie było gorzej - zapasy trzeba uzupełnić. Krew oddać można w centrum w Kaliszu czy też w punkcie przy szpitalu w Ostrowie.

Nie ma zmiłuj - to już wakacyjny "standard". Krwi zaczyna brakować.

Bo szpitale pracują pełną parą, bo zabiegi planowane są wykonywane a tych nieplanowanych jest więcej niż w innych miesiącach roku. Więcej jest wypadków. No i więcej krwi potrzeba. A że nie da się jej wyprodukować - potrzebny jest człowiek.

Sytuacja jest trudna. Trzeba to uczciwie powiedzieć - mówi Małgorzata Tarnawska, szefowa CKiK w Kaliszu. - Brakuje przede wszystkim grup minusowych. I dlatego szczególnie o ich oddawanie apelujemy! Ale nie tylko. Każda grupa, każda kropla jest potrzebna. Grupy ujemne są o tyle uniwersalne, że można je podać także osobom, które mają grupę krwi dodatnią.

Latem jest tak, że około 15 - 20 procent krwiodawców mniej niż w pozostałej części roku krew oddaje.

Bo urlopy, bo wypoczynek, bo oddali tuż przed wakacjami, a by oddać ponownie - dwa miesiące - w przypadków mężczyzn i trzy - w przypadku kobiet - muszą minąć.

Więc to ten czas, kiedy można zrobić to po raz pierwszy. Albo sprawdzić swoją książeczkę dawcy kiedy był ostatni wpis i udać się do punktu.

Krew oddać można w Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kaliszu przy Kaszubskiej, czy w Ostrowie w punkcie przy szpitalu, przy Limanowskiego. Punkty są także w Ostrzeszowie, Krotoszynie i Koninie.

Są też liczne akcje i zbiórki. Daty i miejsca publikowane są na bieżącą TUTAJ

Co ważne, krew oddawać mogą osoby pełnoletnie, zdrowe, ważące co najmniej 50 kilogramów.

Za oddanie krwi zawsze są czekolady :) A przede wszystkim satysfakcja, że pomogło się uratować czyjeś zdrowie czy życie.

QUIZ.Tulipan, czyli „oszust z Tindera” PRL! Znasz wszystkie sztuczki Kalibabki? Mistrz odpowie na 11 pytań!

Pytanie 1 z 22
Kim był tak naprawdę serialowy "Tulipan" z zawodu?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE