Zabił wałkiem do ciasta - jest akt oskarżenia dla Józefa D. z Kędzierzyna-Koźla

2021-06-09 14:29 MarcinM
Prokuratura okręgowa w Opolu
Autor: MarcinM Prokuratura okręgowa w Opolu

Do sądu okręgowego w Opolu trafił akt oskarżenia w sprawie Józefa D. Mężczyzna miał pokłócić się ze swoim znajomym na imprezie. Zaatakował go wałkiem do ciasta, a później próbował pozbyć się ciała.

Do zabójstwa doszło w listopadzie ubiegłego roku. Józef D. podczas imprezy urodzinowej pokłócił się z Norbertem W. - partnerem swojej siostry. Poszło o sposób jaki o kobiecie wyrażał się oskarżony. Sąsiedzi wezwali policję i wydawało się, że na tym się skończy. Jadnak po odjeździe służb znów doszło do bójki. Jak ustalili śledczy Józef D. miał chwycić za wałek do ciasta i uderzyć nim w głowę swojego znajomego. Później jeszcze kilka razy uderzał jego głową o podłogę. - jak wynika z sekcji zwłok - były to ciosy śmiertelne. Biegli znaleźli na ciele Norberta W. także rany kłute, jednak nie zidentyfikowali narzędzia. Po zabójstwie oskarżony postanowił pozbyć się ciała.

Oblał więc tułów ofiary substancją łatwopalną i ją podpalił. Wtedy jednak zorientował się, że w ten sposób nie dojdzie do spopielenia ciała, a może dojść do pożaru. Zgasił więc płomień, narzucając na ciało ofiary kołdrę, a następnie zaciągnął je na obrzeża posesji, gdzie pozostawił ciało przy kompostowniku.
- Stanisław Bar z prokuratury okręgowej w Opolu

Ograniczona poczytalność

Józef D. o zbrodni powiedział swoim sąsiadom oraz krewnej. Sam zadzwonił po policję i wyznał na miejscu do czego doszło. Usłyszał zarzut zabójstwa w zamiarze bezpośrednim, jednak podczas przesłuchania nie przyznał się do tak sformułowanego zarzutu. 

W toku śledztwa zlecono opinię sądowo – psychiatryczną dotyczącą oskarżonego. Po przeprowadzonych badaniach biegli stwierdzili, że Józef D. miał w znacznym stopniu ograniczoną zdolność rozpoznania znaczenia zarzucanego mu czynu i pokierowania swoim postępowaniem.

Józef D. był już karany i odbywał karę pozbawienia wolności.

Za zbrodnię zabójstwa oskarżonemu grozi kara pozbawienia wolności od 8 do 15 lat, kara 25 lat pozbawienia wolności albo kara dożywotniego pozbawienia wolności. Jednak fakt działania w warunkach ograniczonej poczytalności daje sądowi możliwość nadzwyczajnego złagodnienia kary.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl