Orszak Trzech Króli w Opolu

i

Autor: YouTube

Opolskie. Orszak Trzech Króli w 14 miejscowościach województwa opolskiego

Orszak Trzech Króli wyruszy 6 stycznia w 14 miejscowościach województwa opolskiego. Najwcześniej w trasę uczestnicy Orszaku wyruszą w Gorzowie Opolskim, a najpóźniej w Opolu.

Orszak Trzech Króli w Opolu

W piątek 6 stycznia ulicami 14 opolskich miejscowości przejdzie Orszak Trzech Króli. Przejeżdżający przez nie kierowcy powinni zwrócić szczególną uwagę na uczestników przemarszów.

Największy w regionie Orszak Trzech Króli odbędzie się w Opolu. O godzinie 14.30 przed Narodowym Centrum Polskiej Piosenki zaplanowano zbiórkę uczestników pochodu, który pół godziny później wyruszy ulicami Barlickiego, Piastowską, Zamkową, przez plac Wolności i Ozimską do placu Jana Pawła II, gdzie zaplanowano wspólne śpiewanie kolęd. Na placu św. Jana Pawła II odbędzie się pokłon Trzech Króli oraz wspólne śpiewanie kolęd, które poprowadzą Studio Piosenki "Debiut" z Opola, Studio Emisji Głosu z Opola oraz schola dziecięca przygotowana przez Mirosława Kopyto.

- Idziemy razem, by wspólnie się modlić, by wspólnie przeżywać wydarzenie, które miało miejsce 2 tysiące lat temu i by doświadczać jedności między nami, bo nawet jeśli czasem w przestrzeni społecznej tej jedności nam brakuje, to chcemy ją budować - podkreśla biskup Waldemar Musioł.

Orszaki Trzech Króli w województwie opolskim

Przemarsze zaplanowano m.in. w

Dobrodzieniu (godz. 14.00),

Oleśnie (godz. 15.00)

Gorzowie Śląskim (11.00),

Kietrzu (14.00),

Nysie (12.30),

Prudniku (12.30),

Głogówku

Paczkowie

Kędzierzynie-Koźlu (13.00)

Wołczynie (14.00).

Tegoroczny OTK odbywać się będzie pod hasłem "Niechaj nas prowadzi gwiazda". 

W poszczególnych miejscach nie brakuje lokalnego kolorytu, udowadniającego jakie bogactwo zwyczajów tkwi w polskiej tradycji bożonarodzeniowej.

We wszystkich miejscowościach Orszak jest organizowany lokalnie. Fundacja stara się, w jak największym stopniu, wspierać organizatorów, dostarczać im niezbędnej wiedzy oraz pomocy. Wytycza również główne kierunki, dba o przestrzeganie chrześcijańskiego charakteru wydarzenia oraz ma baczenie, aby inicjatywa nie była wykorzystywana w innych celach, w szczególności politycznych. Co do zasady, patronat nad Orszakiem Trzech Króli obejmują miejscowi przedstawiciele władz samorządowych oraz hierarcha kościelny.