Zorganizowana grupa przestępcza na Warmii i Mazurach! Handlowali ludźmi

2020-01-15 10:50
Zorganizowana grupa przestępcza na Warmii i Mazurach! Handlowali ludźmi
Autor: Warmińsko-Mazurski Oddział Straży Granicznej w Kętrzynie

Dwóch mieszkańców Warmii i Mazur jest podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Mieli zajmować się handlem ludźmi. To wynik śledztwa prowadzonego przez funkcjonariuszy z Placówki Straży Granicznej w Braniewie pod nadzorem Prokuratury Krajowej w Gdańsku.

Jak ustalili funkcjonariusze straży granicznej, międzynarodowa grupa przestępcza w latach 2014 – 2016 działała na terenie Polski, Niemiec i Łotwy.

Zobacz: Zaginęła Jadwiga Krypa. Ktoś ją widział?

31 grudnia do Sądu Okręgowego w Olsztynie wpłynął akt oskarżenia przeciwko mieszkańcowi powiatu iławskiego i działdowskiego, którzy usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz handlu ludźmi.

Mężczyźni przyznali się do popełnienia zarzucanych im czynów.  24 i 25-latkowi za udział w zorganizowanej grupie przestępczej, zajmującej się handlem ludźmi grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Dwóch Polaków należących do grupy werbowało swoich rodaków, będących w trudnej sytuacji finansowej, do pracy w Niemczech. Następnie pod pretekstem legalizacji zatrudnienia wykorzystywano dane osobowe ofiar do przestępczej działalności. - informuje Mirosława Aleksandrowicz, rzecznik prasowy Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej. - Pokrzywdzonym zakładano konta i firmy, na które wyłudzano dofinansowania. Natomiast otwarte rachunki bankowe były wykorzystywane do opłacenia działalności związanej z wprowadzeniem do obiegu fałszywych dokumentów oraz praniem brudnych pieniędzy. - dodaje.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE