Szpital tymczasowy w Szczytnie ma być rozbudowany. Przybędzie dodatkowych 30 łóżek

2021-03-30 7:43
Szpital tymczasowy w Szczytnie ma być rozbudowany. Przybędzie dodatkowych 30 łóżek
Autor: pixabay.com/ zdjęcie ilustracyjne Szpital tymczasowy w Szczytnie ma być rozbudowany. Przybędzie dodatkowych 30 łóżek

Na początku kwietnia szpital tymczasowy w Szczytnie ma być rozbudowany o 30 łóżek dla pacjentów z COVID. Obecnie w szpitalu przebywa 55 chorych, a wolnych łóżek jest 15 - powiedział PAP dr Dominik Górski ze szczytnowskiego szpitala.

- Spośród 55 pacjentów sześciu jest spoza Warmii i Mazur. Są to chorzy, którzy zostali dowiezieni do nas z północnego Mazowsza: z Chorzel, Przasnysza i Ostrołęki. Zostali dowiezieni karetkami ze swych domów. Przyjmujemy pacjentów spoza województwa warmińsko-mazurskiego, nie wzbraniamy się przed tym - powiedział dr Dominik Górski.

Wskazał, że szpital tymczasowy w Szczytnie ma punkt przyjęć, gdzie można dokonać wstępnej diagnostyki i - jak dodał - nie muszą tego robić medycy w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym.

Podkreślił, że w przypadku pacjentów z Covid nie obowiązuje rejonizacja i szczycieński szpital tymczasowy przyjmuje pacjentów, których karetki dowożą np. z Olsztyna (oddalonego o 45 kilometrów), jak i bardziej odległych miejscowości na Warmii i Mazurach, np. z Węgorzewa (oddalonego o ponad 110 kilometrów). Chorzy trafiają do Szczytna nawet z miejsc odległych o kilkaset kilometrów. W ubiegłym tygodniu do szczycieńskiego szpitala tymczasowego śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego przetransportował chorego ze Stargardu Szczecińskiego. Transport lotniczy jest możliwy, ponieważ obok placówki jest lądowisko dla helikopterów.

Raport z anteny 29.03, godz.10

Jak dodał dr Górski, chorzy, którzy trafiają do szpitala w Szczytnie wymagają tlenoterapii wysokoprzepływowej, stąd obecnie bardzo duże zapotrzebowanie na tlen. Chorzy także po pobycie w covidowym szpitalu potrzebują w dalszym ciągu terapii oddechowej. Dlatego po 10-dniowym pobycie w szpitalu, gdy proces zapalny cofa się u chorego, są oni przenoszeni na oddział internistyczny, gdzie w dalszym ciągu korzystają z tlenoterapii - dodał.

Sonda
Czy przestrzegasz obowiązku noszenia maseczek w sklepie?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE