Szczytno: Ratownik medyczny otrzymał pierwszą dawkę szczepionki. Mimo to zachorował na COVID-19

2021-01-13 11:33
Szczytno: Ratownik medyczny zachorował na COVID-19 po pierwszej dawce szczepionki
Autor: pixabay.com/ zdjęcie ilustracyjne Szczytno: Ratownik medyczny zachorował na COVID-19 po pierwszej dawce szczepionki

Ratownik medyczny ze Szczytna pod koniec grudnia otrzymał pierwszą dawkę szczepionki przeciw COVID-19. Kilka dni później okazało się, że jest zakażony. Jak to możliwe? Dyrektor warmińsko-mazurskiego sanepidu dr Janusz Dzisko w rozmowie z PAP wyjaśnił, dlaczego takie sytuacje mają prawo się zdarzyć. Szczegóły w artykule.

Szczytno: Ratownik medyczny zachorował na COVID-19 po pierwszej dawce szczepionki

Grzegorz Achremczyk pracuje w zespole wyjazdowym w karetce pogotowia w Szczytnie. Jak powiedział Polskiej Agencji Prasowej, pod koniec grudnia otrzymał pierwszą dawkę szczepionki przeciw COVID-19. Po szczepieniu czuł się dobrze, nie zaobserwował żadnych niepożądanych objawów.

Kilka dni później, kiedy dowiedział się, że koleżanka z dyżuru jest zakażona koronawirusem, postanowił wykonać test na COVID-19. Wyszedł pozytywny. W rozmowie z PAP poinformował, że obecnie pozostaje w izolacji do 20 stycznia. Po jej zakończeniu ma otrzymać drugą dawkę szczepionki.

Według dyrektora warmińsko-mazurskiego sanepidu dr Janusza Dzisko, zakażenie koronawirusem, mimo podania pierwszej dawki szczepionki, może się zdarzyć. Są to jednak pojedyncze przypadki. - Trzeba pamiętać, że po podaniu szczepionki musi minąć pewien okres czasu, kiedy wytworzą się przeciwciała. Jest to z reguły tydzień, choć każdy organizm może reagować inaczej. Budowanie odporności trwa jakiś czas - objaśnił w rozmowie z PAP.

Podsumowanie 2020 roku. Jak będziemy go wspominać?
Sonda
Czy zaszczepisz się na koronawirusa?
Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE