Czy dostaniesz się do straży granicznej? Rozwiąż TEST z pytaniami z poprzednich lat

i

Autor: Warmińsko-Mazurski Oddział Straży Granicznej Czy dostaniesz się do straży granicznej? Rozwiąż TEST z pytaniami z poprzednich lat

QUIZ: Czy dostaniesz się do straży granicznej? Przykładowe pytania z testów

2020-12-08 9:17

Jeśli masz mniej niż 35 lat, nie byłeś karany, posiadasz co najmniej średnie wykształcenie i zakończysz z pozytywnym wynikiem dwuetapową procedurę kwalifikacyjną, masz szansę założyć mundur i wstąpić w szeregi straży granicznej. By przejść etap drugi, trzeba jednak zdać test pisemny. Jakie pytania mogą pojawić się na teście? Sprawdź w naszym quizie.

Sprawdź, czy dostaniesz się do straży granicznej. Test z pytaniami z poprzednich lat

Pytanie 1 z 17
Gdzie ma swoją siedzibę Europejski Trybunał Sprawiedliwości?

Warunki przyjęcia do służby przygotowawczej i stałej w Straży Granicznej

Służbę w Straży Granicznej może pełnić osoba posiadająca wyłącznie obywatelstwo polskie, która w dniu przyjęcia do służby nie przekroczyła wieku 35 lat. W szczególnie uzasadnionych przypadkach, ze względu na posiadanie kwalifikacji lub umiejętności przydatnych do pełnienia służby w Straży Granicznej, kandydat niespełniający ww. warunku, może być przyjęty do służby w Straży Granicznej za zgodą Komendanta Głównego Straży Granicznej.

Służbę w Straży Granicznej może pełnić osoba:

  • o nieposzlakowanej opinii,
  • niekarana za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe,
  • korzystająca w pełni z praw publicznych,
  • posiadająca co najmniej wykształcenie średnie lub średnie branżowe,
  • posiadająca zdolność fizyczną i psychiczną do służby,
  • gotowa podporządkować się szczególnej dyscyplinie,
  • dająca rękojmię zachowania tajemnicy stosownie do wymogów określonych w przepisach o ochronie informacji niejawnych,
  • posiadająca uregulowany stosunek do służby wojskowej (warunek nie dotyczy kobiet oraz absolwentów szkół wyższych),która podda się procedurze kwalifikacyjnej i zda egzamin w jednym z Ośrodków Szkolenia SG.

Więcej o warunkach przyjęcia do służby w straży granicznej przeczytasz >>TUTAJ<<

Nadajesz się do Straży Granicznej? Zobacz jak wygląda test sprawnościowy

Etapy procedury kwalifikacyjnej

By wstąpić w szeregi straży granicznej, trzeba przejść dwuetapową procedurę kwalifikacyjną. Oprócz złożenia niezbędnych papierów, przejścia rozmów kwalifikacyjnych, kandydaci muszą zdać testy pisemne i sprawnościowe.

I etap procedury kwalifikacyjnej

  1. Osobiste złożenie pisemnego podania o przyjęcie do służby do wybranej jednostki organizacyjnej Straży Granicznej, która prowadzi rekrutację.
  2. Przeprowadzenie wstępnej rozmowy kwalifikacyjnej pozwalającej w szczególności na ocenę umiejętności autoprezentacji, poprawności w formułowaniu myśli, umiejętności nawiązywania kontaktu, poziomu elokwencji, a także poznanie zainteresowań kandydata, zakresu posiadanej wiedzy o Straży Granicznej oraz motywacji do podjęcia służby.
  3. Dokonanie sprawdzeń w ewidencjach, rejestrach i kartotekach prawdziwości danych zawartych w kwestionariuszu osobowym.
  4. Przeprowadzenie testów psychologicznych określających predyspozycje intelektualne i osobowościowe kandydata.
  5. Przeprowadzenie badania psychofizjologicznego.
  6. Przeprowadzenie odpowiedniego postępowania sprawdzającego w zakresie dostępu do informacji stanowiących tajemnicę służbową i państwową w stosunku do kandydata, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 5 sierpnia 2010 r. o ochronie informacji niejawnych (Dz.U. Nr 182, poz. 1228).
  7. Ustalenie zdolności fizycznej i psychicznej kandydata do służby przez komisję lekarską o której mowa w art. 32 ust. 1 ustawy o Straży Granicznej (dotyczy tylko i wyłącznie kandydatów posiadających kwalifikacje i umiejętności zawodowe szczególnie przydatne do służby na przewidywanym stanowisku służbowym).

Pierwszy etap postępowania kończy się oceną kandydata i wystawieniem opinii w przedmiocie jego dopuszczenia do drugiego etapu postępowania. Kandydat informowany jest pisemnie z podaniem terminu i miejsca przeprowadzenia drugiego etapu postępowania kwalifikacyjnego. 

Posłuchaj: Kamil Sułkowski, rzecznik prasowy Straży Miejskiej w Olsztynie. Jak wygląda praca straży miejskiej w czasie pandemii koronawirusa

II etap procedury kwalifikacyjnej

Drugi etap obejmuje złożenie przez kandydata/kę egzaminu w jednym z ośrodków szkolenia Straży Granicznej (Koszalin albo Kętrzyn) przed komisją kwalifikacyjną powołaną przez Komendanta Głównego Straży Granicznej. Procedura obowiązująca w drugim etapie przeprowadzana jest w jeden dzień. Straż Graniczna zapewnia za odpłatnością wyżywienie w ośrodku szkolenia. Zakwaterowanie i dojazd do ośrodka szkolenia SG w wyznaczonym terminie odbywa się na koszt kandydata.

Zobacz też: Na te psy musisz mieć zezwolenie! Zobacz listę najgroźniejszych ras w Polsce

Kandydata dopuszczonego do drugiego etapu postępowania komórka kadrowa zapoznaje z zasadami przeprowadzania i oceny testu sprawności fizycznej oraz przeprowadza próbny test sprawności fizycznej (nieobowiązkowy).

Drugi etap postępowania składa się z:

  • testu pisemnego z zakresu wiedzy ogólnej (przykładowe testy znajdziesz na stronach Centralnego Ośrodka Szkolenia Straży Granicznej w Koszalinie),
  • testu pisemnego ze znajomości wybranego języka obcego (angielskiego, niemieckiego, rosyjskiego, francuskiego lub ukraińskiego) - przykładowe testy znajdziesz na stronach Centralnego Ośrodka Szkolenia Straży Granicznej w Koszalinie i Centrum Szkolenia Straży Granicznej w Kętrzynie,
  • testu sprawności fizycznej,
  • rozmowy kwalifikacyjnej.

Warunkiem uznania kandydata za spełniającego określone w ustawie o Straży Granicznej warunki do pełnienia służby w naszej formacji oraz wykazującego predyspozycje i przydatność do tej służby jest spełnienie łącznie następujących warunków:

  • otrzymanie pozytywnej oceny z pierwszego etapu postępowania;
  • osiągnięcie minimum 12 punktów w drugim etapie postępowania;
  • uzyskanie orzeczenia o zdolności fizycznej i psychicznej do służby w Straży Granicznej wydanego przez komisję lekarską.

Więcej na temat etapów postępowania czytaj >>TUTAJ<<