Olsztyn: Kto zostanie rektorem UWM. W środę wybory [OPINIE]

2020-06-09 18:23
Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie
Autor: uwm.edu.pl Wybory rektora UWM: dziekan Wydziału Prawa i Administracji prof. Jarosław Dobkowski i prorektor ds. kształcenia studentów prof. Jerzy Przyborowski

W środę 10 czerwca poznamy nowego Rektora Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie na kadencję 2020-2024. Kandydatami są obecny prorektor ds. kształcenia studentów prof. Jerzy Przyborowski oraz dziekan Wydziału Prawa i Administracji prof. Jarosław Dobkowski. Wybory odbędą się stacjonarnie w Centrum Konferencyjnym UWM.

Wybory rektora Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego pierwotnie miały się odbyć 7 kwietnia. Z powodu pandemii koronawirusa tradycyjna forma wyborów oraz poprzedzająca je kampania kandydatów stały się niemożliwe. Przeniesiono je na 28 kwietnia. Głosowanie zaplanowano w formie zdalnej. Jednak termin został zmieniony raz jeszcze - na 10 czerwca.

3 i 4 czerwca odbyły się zdalne spotkania kandydatów na stanowisko Rektora z Kolegium Elektorów oraz studentami. Kandydaci przedstawili swój program wyborczy. W ostatnich dniach mówi się, że wybory są formalnością bo kandydat jest pewny. Zapytaliśmy studentów co o tym sądzą:

- Z pewnością nie można mówić o tym, że coś jest przesądzone – mówi jeden ze studentów uczestniczących w spotkaniu online z kandydatami. Opinia, jakoby któryś z kandydatów miał być namaszczony jest z pewnością krzywdząca i nieprawdziwa. Studenci przy wyborze Rektora będą z pewnością kierować się własną opinią. W ubiegłym tygodniu kandydaci odpowiadali na pytania dotyczące studentów, nauki, miasteczka akademickiego i wartości ważnych dla naszego Uniwersytetu. Podczas rozmowy zauważyć było można kto przytakuje, a kto odpowiada rzeczowo. Co z tego wyjdzie? Zobaczymy 10 czerwca.

- Spotkanie odbyło się w tej samej formule, co same studia, gdyż od kilku miesięcy kształcimy się zdalnie - mówi nam kolejny student uczestniczący w spotkaniu online z kandydatami na rektora UWM. - Profesor Dobkowski oraz Profesor Przyborowski rozmawiali z nami o kwestii rozwoju Uniwersytetu i sprawach ważnych dla Samorządu. Dzięki udzielonym odpowiedziom każdy może wyrobić sobie własne zdanie.

W kończącej się kadencji rektorem uczelni jest prof. Ryszard Górecki, który stanowisko rektora UWM zajmował w latach 1999–2008, a następnie 2012–2020. W środę 10 czerwca poznamy nowego rektora Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Początek wyborów w Centrum Konferencyjnym o godzinie 12.

Uniwersytet Warmińsko-Mazurski powstał w 1999 roku z połączenia trzech uczelni: Akademii Rolniczo-Technicznej, Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Olsztynie oraz Warmińskiego Instytutu Teologicznego.

Kortowiada 2020 Online
Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE