Nowe stawki za śmieci w Olsztynie. Ile wyniosą opłaty od stycznia 2023?

2022-11-30 8:00
Nowe stawki za śmieci w Olsztynie. Ile zapłacimy od stycznia 2023 roku?
Autor: pixabay.com Nowe stawki za śmieci w Olsztynie. Ile zapłacimy od stycznia 2023 roku?

Mieszkańcy Olsztyna zapłacą więcej za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Taką decyzję radni podjęli podczas wtorkowej (29 listopada) sesji olsztyńskiej Rady Miasta. Ile wyniosą stawki za śmieci od stycznia 2023 roku? Szczegóły poniżej.

Radni zdecydowali o zmianie opłat za śmieci

Pobierane w tym roku opłaty pozwoliły w większości sfinansować obsługę systemu - m.in. odbiór, odzysk i unieszkodliwienie śmieci oraz utrzymanie Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów. W następnym roku te koszta będą jednak większe szczególnie ze względu na wyższe ceny paliwa czy rosnącą płacę minimalną. Według szacunków Wydziału Środowiska Urzędu Miasta, koszty odbioru odpadów i prowadzenia PSZOK wzrosną o około 10 procent. Funkcjonowanie systemu gospodarowania odpadami komunalnymi w następnym roku będzie zatem kosztować niemal 58,3 mln złotych.

Nowe stawki za śmieci w Olsztynie. Ile wyniosą od stycznia 2023?

Na podstawie tych szacunków oraz prognozowanego przez Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji zużycia wody na poziomie niemal 5,25 mln m3 ustalono, że stawki, jakie powinny obowiązywać w następnym roku to 11,1 zł za 1m3 zużytej wody. To więcej o 1,4 zł, niż dotychczas.

Proporcjonalnie wzrośnie opłata podwyższona w przypadku nieruchomości, których mieszkańcy nie dopełniają obowiązku selektywnej zbiórki odpadów (33,3 zł - trzykrotność stawki podstawowej). Zmianie ulegną też stawki za pojemniki na odpady resztkowe. Natomiast w dotychczasowej wysokości pozostaną stawki za worki do segregacji odpadów.

Co ważne - wzrosną kwoty zwolnień opłat za odbiór odpadów. W przypadku rodzin wielodzietnych, o których mowa w ustawie o Karcie Dużej Rodziny, zwolnienie ma wynosić 7 zł miesięcznie za każdą osobę. Natomiast dla właścicieli nieruchomości zabudowy jednorodzinnej kompostujących bioodpady w kompostownikach przydomowych - 0,60 zł za m3 zużytej wody.

Śmieci zalewają Warszawę
Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE