Nowe przejścia dla pieszych w powiecie olsztyńskim. Wnioski o dofinansowanie już złożone

2021-04-19 12:45 agada
Nowe przejścia dla pieszych w powiecie olsztyńskim. Wnioski o dofinansowanie już złożone
Autor: pixabay.com - zdjęcie ilustracyjne Nowe przejścia dla pieszych w powiecie olsztyńskim. Wnioski o dofinansowanie już złożone

W powiecie olsztyńskim może powstać 25 nowych przejść dla pieszych. Władze powiatu chcą je wybudować w gminach Olsztynek, Purda, Biskupiec, Stawiguda i Gietrzwałd. Środki na inwestycje miałyby pochodzić przede wszystkim z budżetu państwa, pokrycie wkładu własnego deklaruje sam powiat oraz gminy, na których terenie inwestycje byłyby realizowane.

– Złożyliśmy aż 18 wniosków o dofinansowanie w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg, a ich całkowita wartość to ponad 5 mln zł  – mówi Andrzej Abako, starosta olsztyński. – Przejścia zostały wytypowane na podstawie zestawień przedstawionych przez poszczególne samorządy gminne. Gminy objęte wnioskami o dofinansowanie zadeklarowały również  współfinansowanie zadań, z czego bardzo się cieszymy, bo dzięki takiej współpracy możemy podnieść poziom bezpieczeństwa i poprawić komfort życia większej liczbie mieszkańców.

W ramach inwestycji miałyby zostać wykonane między innymi dojścia do przejść z zastosowaniem rozwiązań dla osób niewidomych (płytki typu STOP), ich oświetlenie i właściwe oznakowanie poziome i pionowe. Remont obejmowałby również remont nawierzchni dróg w zasięgu oddziaływania przejść.

Polub nasz fanpage ESKA Olsztyn News na Facebooku! Znajdziesz tam najlepsze informacje z Twojego miasta i okolicy

Raport z anteny 19.04, godz.10

Łączna pula środków przeznaczonych w Funduszu na dofinansowanie zadań w obszarze oddziaływania przejść dla pieszych w województwie warmińsko-mazurskim wynosi 32,2 mln zł. W tym na zadania powiatowe i gminne jest po ponad 16 mln zł. Maksymalny poziom dofinansowania może wynieść do 80% kosztów kwalifikowanych zadania, przy czym wysokość dofinansowania dla jednego przejścia nie może przekroczyć 200 tys. zł.