Nowe inwestycje w Wilczym Szańcu. Budowa nowoczesnego obiektu już się rozpoczęła!

2021-03-16 9:34
Na terenie Wilczego Szańca ruszyły prace budowlane
Autor: Nadleśnictwo Srokowo Na terenie Wilczego Szańca ruszyły prace budowlane

Pomimo trudności związanych z pandemią tegoroczne inwestycje na terenie Wilczego Szańca rozpoczęły się planowo. Oprócz drewnianych budynków zaplecza gospodarczego i parkingu dla dużych samochodów leśnicy uruchomili budowę nowoczesnego budynku obsługi turystów. Trwają właśnie prace ziemne, a cały budynek będzie gotowy przed przyszłym sezonem turystycznym.

W tym roku mija piąty rok funkcjonowania Byłej Wojennej Kwatery Hitlera Wilczy Szaniec po przejęciu obiektu przez leśników z olsztyńskiego Nadleśnictwa Srokowo. W tym czasie dokonano kilku ważnych dla turystów inwestycji, np. przebudowano kompleks wjazdowy, zbudowano utwardzone i oświetlone trasy zwiedzania oraz przygotowano trzy ekspozycje historyczne. To jednak nie koniec. Wkrótce ma powstać również nowoczesny budynek obsługi klientów. Pomimo trudności związanych z pandemią budowa już ruszyła. - Trwają właśnie prace ziemne, a cały budynek będzie gotowy przed przyszłym sezonem turystycznym. Budynek o powierzchni kilkuset metrów zmieści: halę główną, sklep z wydawnictwami, biuro i zaplecze obiektu, informację turystyczną, miejsce dla przewodników, toalety, natryski, pomieszczenie dla matek z małymi dziećmi, kawiarenkę z tarasem, miejsce obsługi technicznej kamperów - informuje nadleśniczy ze Srokowa - Zenon Piotrowicz.

Obiekt odniesie standard świadczonych usług i zastąpi wiele wyeksploatowanych kilkudziesięcioletnich dotychczasowych budynków. Leśnicy proszą odwiedzających turystów o wyrozumiałość i przepraszają za niedogodności związane z budową.

Raport z anteny 15.03, godz.10
Inwestycja w Wilczym Szańcu. Powstaje nowoczesny budynek do obsługi turystów
Autor: Nadleśnictwo Srokowo Inwestycja w Wilczym Szańcu. Powstaje nowoczesny budynek do obsługi turystów

Lasy Państwowe przypominają: Nadleśnictwo Srokowo odzyskało Wilczy Szaniec 4 kwietnia 2017 r. W 2012 r. nadleśnictwo zawarło 20-letnią umowę dzierżawy byłej wojennej kwatery Hitlera ze spółką Wilcze Gniazdo. W marcu 2015 r. leśnicy wypowiedzieli jednak tę umowę. Mieli trzy powody: spółka nie płaciła czynszu, nie dokonała zapisanych w umowie dzierżawy remontów i modernizacji obiektu, nie wywiązała się też z obowiązku współpracy z Ministerstwem Kultury, które chciało, aby na terenie kwatery powstała wystawa ostrzegające przez nazizmem.

CZYTAJ TEŻ: Wilczy Szaniec. Zrekonstruowano salę narad, w której miał zginąć Hitler [FOTO]

Nadleśnictwo Srokowo złożyło do sądu wniosek nie tylko o zapłatę zaległego czynszu i karę za bezumowne korzystanie z Wilczego Szańca, ale także o wydanie nieruchomości. Na początku 2016 r. Sąd Okręgowy w Olsztynie uznał, że leśnicy zgodnie z prawem wypowiedzieli umowę dzierżawy. Po kolejnych odwołaniach od wyroku, w 2017 r. nadleśnictwo zdecydowało się na przeprowadzenie czynności komorniczych.

Zaledwie kilka miesięcy później, w grudniu 2017 r., leśnicy podsumowali sezon turystyczny. Okazało się, że od kwietnia obiekt odwiedziło 300 tys. osób, czyli średnio 2 tys. dziennie. A znany brytyjski dziennik „The Telegraph” wymienił Wilczy Szaniec wśród 25 najatrakcyjniejszych miejsc do zwiedzenia w tej części Europy Wschodniej.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE