Wilczy Szaniec. Zrekonstruowano salę narad, w której miał zginąć Hitler [FOTO]

2020-06-09 11:58

W Wilczym Szańcu zrekonstruowaną salę narad, w której 20 lipca 1944 przeprowadzono zamach na Hitlera. Leśnicy dołożyli wielu starań, by wiernie odtworzyć wnętrze tuż przed wybuchem bomby. Nową wystawę będzie można zwiedzać od najbliższego czwartku.

Wilczy Szaniec. Zrekonstruowano salę narad Adolfa Hitlera

Wilczy Szaniec to jedna z największych atrakcji Warmii i Mazur. W latach 1941 -1944 obiekt pełnił funkcję głównej kwatery Hitlera. To tu pojawiały się szaleńcze pomysły i stąd wydawano rozkazy wpływające na losy wielu milionów ludzi. Turyści, którzy odwiedzą Wilczy Szaniec w najbliższy długi weekend, będą mieli okazję zwiedzić nową ekspozycję historyczną związaną z jednym z najbardziej znanych wydarzeń tego miejsca. Będzie ona nosiła tytuł „Wolfsschanze 20 .07.1944”. W dawnym schronie szefa sztabu Keitla zrekonstruowano wnętrze baraku narad w którym 20 lipca 1944 r. płk. Stauffenberg dokonał próby zamachu na Adolfa Hitlera. Była to najpoważniejsza akcja odsunięcia dyktatora od władzy i wcześniejszego zakończenia wojny.

Leśnicy Nadleśnictwa Srokowo, którzy są zarządcami obiektu, dołożyli wielu starań, by wiernie odtworzyć salę narad tuż przed wybuchem bomby.

- Wielki dębowy stół, teczka z ładunkiem wybuchowym, stare mapy, meble i przedmioty użytkowe z tamtego okresu pozwolą turystom cofnąć się w czasie o ponad 75 lat i znaleźć się w centrum wydarzenia historycznego mogącego zmienić losy wojennego świata i wielu milionów niewinnych ludzi. - zapewniają leśnicy.

Podczas wystawy zostaną zaprezentowane także wyniki poszukiwań prowadzonych na terenie Wilczego Szańca w ostatnich miesiącach. Będą to elementy wyposażenia prawdziwego schronu znanego z zamachu, przedmioty codziennego użytku mieszkańców kwatery, pozostałości po instalacjach elektrycznych, ciepłowniczych i wodnych. Jest to efekt owocnej współpracy z grupą poszukiwaczy głównie z gdańskiej fundacji „Latebra”. Więcej zobacz tu: Główna kwatera Hitlera była na Warmii i Mazurach. Mamy kolejne znaleziska!

XVII-wieczny skarb odkopali w Ełku
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE