Najczęstszy błąd kierowców jesienią. Za to 200 zł mandatu i 2 punkty karne

2020-10-12 8:25

Rozpoczęła się jesień, a wraz z nią sezon na gęste mgły. To również czas, kiedy całkiem nieświadomie można zarobić mandat i dodatkowe punkty karne. Za co? O tym przeczytasz na ESKA Olsztyn.

Spis treści

  1. Najczęstszy błąd kierowców jesienią. Za to 200 zł mandatu i 2 punkty karne
  2. Światła przeciwmgłowe. Jak z nich korzystać?
  3. Światła przeciwmgłowe. Co grozi kierowcom za ich złe używanie?

Najczęstszy błąd kierowców jesienią. Za to 200 zł mandatu i 2 punkty karne

Jesień to okres trudniejszych warunków atmosferycznych, zwłaszcza gdy gęste mgły utrudniają widoczność na drogach. By zachować maksymalne bezpieczeństwo podczas podróży, powinnyśmy pamiętać o odpowiednim korzystaniu ze świateł przeciwmgłowych. Niestety nie wszyscy pamiętają, kiedy i jak ich używać. Sprawdź, co powinieneś wiedzieć, by nie dostać mandatu i uniknąć niebezpieczeństwa drodze.

Czytaj też: Koszmar w polskiej szkole! Nożowniczka zaatakowała uczniów

Światła przeciwmgłowe. Jak z nich korzystać?

Jeżeli nasze auto wyposażone jest w światła przeciwmgłowe, mamy obowiązek używania PRZEDNICH ŚWIATEŁ w czasie jazdy w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza, które mogą być spowodowane mgłą, opadami atmosferycznymi lub innymi przyczynami, które będą mieć wpływ na bezpieczeństwo na drogach.

Czytaj też: Najczęstszy błąd pieszych jesienią. Za to 100 zł mandatu!

TYLNE ŚWIATŁA przeciwmgłowe można włączać wraz z przednimi w warunkach, gdy przejrzystość powietrza ogranicza widoczność na odległość mniejszą niż 50 m. Gdy pogoda się poprawi, należy je natychmiast wyłączyć.

- Kierujący pojazdem może używać tylnych świateł przeciwmgłowych, jeżeli zmniejszona przejrzystość powietrza ogranicza widoczność na odległość mniejszą niż 50 m. W razie poprawy widoczności kierujący pojazdem jest obowiązany niezwłocznie wyłączyć te światła. - czytamy w Ustawie Kodeksu Drogowego.

PRZEDNICH ŚWIATEŁ przeciwmgłowych możemy także używać od zmierzchu do świtu na drodze krętej, również w warunkach normalnej przejrzystości powietrza. Można więc z nich korzystać na drogach oznaczonych takimi znakami drogowymi, jak: A-3 „niebezpieczne zakręty - pierwszy w prawo” lub A-4 „niebezpieczne zakręty - pierwszy w lewo” z umieszczoną pod znakiem tabliczką T-5 wskazującą początek drogi krętej.

Światła przeciwmgłowe. Co grozi kierowcom za ich złe używanie?

Policja ostrzega, że światła przeciwmgłowe mogą oślepiać innych kierowców. Dlatego tak ważnym jest, by włączać je tylko i wyłącznie w wypadku wystąpienia mgły. Używanie ich do normalnej jazdy grozi mandatem w wysokości 100 zł i 2 punktów karnych. Z kolei, jeżeli kierowca nie włączy tylnego światła przeciwmgłowego przy złej widoczności, grozi mu mandat w wysokości 200 zł i 2 punkty karne.

Szczegółowe informacje o używaniu świateł przeciwmgłowych znajdziesz w Ustawie Kodeksu Drogowego. Więcej o tym przeczytasz także >>TUTAJ<<

ESKA XD #003
Posłuchaj, jakie są przyczyny i objawy zapalenia nerwu wzrokowego. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE