Mieszkanie sprzedasz i kupisz... DZIĘKI EMOCJOM. Ta aplikacja to prawdziwy przełom!

i

Autor: Unsplash - Michel Rossier (zdjęcie ilustracyjne) Mieszkanie sprzedasz i kupisz... DZIĘKI EMOCJOM. Ta aplikacja to prawdziwy przełom!

Mieszkanie sprzedasz i kupisz... DZIĘKI EMOCJOM. Ta aplikacja to prawdziwy przełom! [WIDEO]

2021-04-21 15:00

Naukowcy z Wydziału Geoinżynierii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olszynie pracują nad unikatowym rozwiązaniem, które pozwoli dopasować oferty mieszkań na podstawie... EMOCJI KUPUJĄCEGO! To może być prawdziwy przełom na rynku nieruchomości. Jak ma działać nowa aplikacja? Szczegóły i krótki filmik w artykule.

Wybór idealnego mieszkania do łatwych zadań nie należy. Jednak wkrótce może się to zmienić. Naukowcy z Wydziału Geoinżynierii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olszynie opracowują metodykę wykorzystującą technologię wykrywania emocji z wykorzystaniem nowoczesnych narzędzi jakimi są: sztuczna inteligencja, uczenie maszynowe i widzenie komputerowe. Aktualnie trwają testowe prace nad specjalną aplikacją, która pozwoli je wykorzystać w procesie wyceny nieruchomości.

- Wbrew powszechnemu przekonaniu wcale nie kupujemy kierując się jedynie lub głównie opłacalnością ekonomiczną. Prawda jest taka, że kupujemy kierując się często własną intuicją i sercem, a emocje to najważniejszy „decydent” na rynku nieruchomości, zwłaszcza mieszkaniowym – mówi kierująca badaniami dr hab. inż. Małgorzata Renigier-Biłozor, dyrektor Instytutu Gospodarki Przestrzennej i Geografii na Wydziale Geoinżynierii UWM w Olsztynie.

Polub nasz fanpage ESKA Olsztyn News na Facebooku! Znajdziesz tam najlepsze informacje z Twojego miasta i okolicy

Raport z anteny 21.04, godz.10

Jak działa aplikacja? Badanej grupie respondentów prezentowane są fotografie przedstawiające wyselekcjonowane cechy nieruchomości, takie jak np. jej powierzchnia, standard czy lokalizacja. Następnie aplikacja rejestruje reakcję twarzy osób oglądających przygotowane zdjęcia, a sieć neuronowa wychwytuje (klasyfikuje) emocje na poszczególnych klatkach filmu. W dotychczasowych badaniach wzięło udział ok. 300 respondentów. Wyniki są więcej niż obiecujące. - Czułe oko kamery wyłapuje nawet bardzo drobne zmiany w emocjach widoczne na twarzy oglądającego - takie, których ludzkie oko zazwyczaj nie wyłapie. Dzięki temu wiemy, które atrybuty są dla kupującego najistotniejsze – wyjaśnia Małgorzata Renigier-Biłozor.

Aplikacja może być rewolucją na rynku nieruchomości. W przyszłości może mieć duże znaczenie, zwłaszcza w kontekście obiektywizacji i zwiększenia wiarygodności analiz rynku nieruchomości, kluczowych w wycenie nieruchomości. Daje również zupełnie nowe możliwości dopasowania oferty dla osób szukających idealnego mieszkania oraz sprzedających czy wyceniających daną nieruchomość.

Źródło: UWM Olsztyn