Koronawirus na Warmii i Mazurach. Sytuacja się pogarsza. Mamy najwyższe współczynniki zakażeń w kraju

2021-02-17 11:48
Koronawirus na Warmii i Mazurach. Pogarsza się sytuacja epidemiologiczna!
Autor: pexels.com Koronawirus w Polsce: Ile dziś nowych zachorowań? Jak wygląda sytuacja w Wielkopolsce [RAPORT 18.02]

W woj. warmińsko-mazurskim kolejny dzień z rzędu notowany jest duży wzrost zakażeń COVID-19, a współczynniki zakażenia na 10 tys. mieszkańców są najwyższe w kraju. W Olsztynie wskaźnik zakażeń jest rekordowo wysoki i wynosi aż 12,2.

W środę w woj. warmińsko-mazurskim odnotowano 795 nowych zakażeń koronawirusem, zmarło 11 osób (1 wyłącznie z powodu COVID-19). - Większość zakażeń to osoby, które z objawami zgłosiły się do lekarzy rodzinnych - powiedział PAP wojewódzki inspektor sanitarny Janusz Dzisko i dodał, że wiele zakażeń ogniskuje się wokół przedszkoli. Badania przesiewowe wykazały, że 7 proc. nauczycieli wychowania przedszkolnego jest zakażonych koronawirusem. Odsetek zakażeń wśród nauczycieli klas 1-3 jest o połowę mniejszy.

W samym Olsztynie kolejny dzień z rzędu notowane są wysokie wskaźniki zakażeń - w środę potwierdzono kolejnych 211 zakażeń, a liczba zakażonych na 10 tys. mieszkańców jest rekordowo wysoka i wynosi 12,2. Wskaźniki te przekładają się na pracę szkół i przedszkoli, w środę zakażenie koronawirusem odnotowano w 13 miejskich przedszkolach, z czego dwa są całkowicie zamknięte. W jednym przedszkolu na kwarantannę trafiły cztery grupy, w kolejnych po jednej grupie.

Gorąca 20 Radia ESKA – notowanie 5.02.2021

Jak podała PAP rzecznik prasowa olsztyńskiego ratusza w mieście problemy w pracy z powodu zakażeń COVID-19 notuje 9 podstawówek. - Zauważyć trzeba, że 4 szkoły w ogóle zostały zamknięte, w kolejnej zdalnie pracuje aż pięć klas. Pozostałe cztery szkoły mają na kwarantannie po jednej klasie - podała Bartoszewicz.

Dzisko poinformował PAP, że w województwie występują przypadki zakażeń w ponad 40 placówkach, przy czym przed tygodniem liczba ta była o połowę niższa.

Wojewódzki inspektor sanitarny Janusz Dzisko w rozmowie z PAP wyraził obawę, że liczba zakażeń za ok. tydzień może przełożyć się na wzrost liczby ludzi, którzy będą wymagali hospitalizacji, w tym pomocy respiratorów.

Oprócz Olsztyna wysoka liczba zakażeń notowana jest także w powiecie olsztyńskim (117 przypadków, wskaźnik zakażeń na 10 tys. mieszkańców wynosi 9,2) oraz w powiecie bartoszyckim (zakażeń 63, wskaźnik zakażeń 11).

Sonda
Czy obostrzenia powinny wrócić?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE