Gdzie nie wolno zbierać grzybów? Za złamanie zakazu grozi mandat

2022-09-06 18:38
W tych miejscach nie można zbierać grzybów. Złamiesz zakaz? Zapłacisz mandat!
Autor: pexels.com Grzybobranie 2022. Gdzie nie można zbierać grzybów?

Rozmaite zakazy i limity zbierania grzybów funkcjonują w wielu krajach. Choć w Polsce przepisy dotyczące grzybobrań są dość liberalne, istnieją miejsca, gdzie nie wolno zbierać grzybów. Jak uniknąć mandatu za zbieranie grzybów? Szczegóły poniżej.

Sierpień, wrzesień oraz kolejne miesiące jesieni to najlepszy czas na grzybobranie. Wtedy, przy sprzyjającej temperaturze i po opadach deszczu następuje wysyp grzybów. Zanim jednak wybierzemy się na grzybobranie, warto poznać podstawowe zasady. Nie każdy bowiem jest świadomy tego, że w niektórych miejscach zbieranie grzybów jest zabronione. A za złamanie przepisów mogą grozić wysokie kary.

Gdzie w Polsce nie można zbierać grzybów?

Grzybów nie wolno zbierać w niektórych częściach lasu, gdzie jest stały zakaz wstępu: na uprawach do 4m wysokości, w drzewostanach nasiennych i powierzchniach doświadczalnych, w ostojach zwierzyny. Nie wolno ich także zbierać na obszarach chronionych: w rezerwatach i parkach narodowych. Rygorystycznie należy przestrzegać również zakazu wstępu na tereny wojskowe.

– Należy oszczędzać duże, stare owocniki grzybów, gdyż nie są atrakcyjne kulinarnie, a mają duże znaczenie dla rozwoju grzybów. Jeśli wiemy, że jakiś grzyb jest rzadki i ginący to także oszczędźmy go, nawet jeśli jest jadalny. Niezależnie od miejsca występowania część gatunków grzybów podlega całkowitej ochronie gatunkowej – poznaj dokładnie listę tych grzybów, zanim wybierzesz się do lasu – informują Lasy Państwowe.

Jaki mandat za zbieranie grzybów w miejscu niedozwolonym?

Za zbieranie grzybów w miejscu niedozwolonym grozi grzywna do 250 zł albo nagana. Z kolei za niszczenie grzybów i grzybni możemy zapłacić do 500 zł kary.

CZYTAJ TEŻ: Sezon na czubajkę kanię w polskich lasach! Uważaj, możesz ją pomylić z trującym grzybem

Gdzie najlepiej zbierać grzyby?

Podgrzybki spotkamy praktycznie wszędzie – w lasach sosnowych, liściastych i mieszanych. Podgrzybki lubią podłoże trawiaste z wilgotnym poszyciem. Jeśli wybierając się na grzyby, chcemy znaleźć borowiki, warto ich szukać pod sosnami i świerkami. Koźlarze lubią lasy liściaste i mieszane, znajdziemy je pod topolami, brzozami, osikami i grabami.

Najbardziej trujące grzyby w Polsce. Ich zjedzenie grozi śmiercią!

Eska Summer City Olsztyn! Kulinarna podróż dookoła świata. 14. Festiwal Smaków Food Trucków.
Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE