Dodają błonnik bambusowy do produktów spożywczych, by zwiększyć ich wagę. Nawet do surowego kurczaka!

2022-11-24 11:26
Błonnik bambusowy w produktach spożywczych. Czy jest groźny dla zdrowia?
Autor: Unsplash - zdjęcie ilustracyjne Błonnik bambusowy w produktach spożywczych. Czy jest groźny dla zdrowia?

W składzie produktów spożywczych możemy znaleźć wiele tajemniczych substancji, które nic nam nie mówią. Jedną z takich jest błonnik bambusowy. Co to takiego? Po co dodaje się błonnik bambusowy do jedzenia i czy jest groźny dla zdrowia?

Błonnik bambusowy w produktach spożywczych – po co się go dodaje?

Czy słyszeliście o błonniku bambusowym? To substancja, którą dodaje się do produktów spożywczych, by poprawić ich teksturę i zwiększyć wagę. Uwagę na nią zwróciła w jednym z ostatnich wpisów na Instagramie dziennikarka Katarzyna Bosacka. Składnik ten znalazła m.in. w serku do smarowania pieczywa, pasztecie, a nawet w surowym kurczaku.

– W wyrobach mięsnych kształtuje on ich strukturę i poprawia wydajność. Błonnik bambusowy (ale również inne błonniki) stabilizuje produkty, wypełnia wyroby o słabej jakości oraz obniża koszty produkcji. Niektóre preparaty błonnikowe mogą pełnić częściowo rolę zamiennika tłuszczu – wyjaśnia.

Najważniejsza cecha dodawania błonników do żywności to wiązanie wody, co oznacza, że produkt staje się bardziej zwarty, a jego tekstura i konsystencja jest atrakcyjna dla konsumenta.

– Błonnik bambusowy nadaje produktom jaśniejszego koloru, co sprawia, że mięso wygląda atrakcyjnie i świeżo. Jest neutralny w smaku i skutecznie poprawia konsystencję wyrobów. Dodaje się go również do sosów, bo skutecznie je zagęszcza – dodaje.

Czy błonnik bambusowy jest szkodliwy dla naszego zdrowia?

Błonnik bambusowy stosowany w produktach spożywczych nie jest szkodliwy. Nie jest jednak też niczym wartościowym, a jedynie zapychaczem.

– Producent dodaje więcej taniego błonnika, a mniej drogiego mięsa i jest zadowolony... a co z nami konsumentami? – podsumowuje Katarzyna Bosacka.

Burger Drwala w wersji FIT. Jak zrobić go w domu? | ESKA XD - Fit vlog #62
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE