Ale widoki! Ogromny wał szkwałowy przeszedł nad Warmią i Mazurami [ZDJĘCIA]

2020-06-30 4:00

Polscy Łowcy Burz otrzymali od Internautów ogrom niesamowitych fotografii z burzowymi chmurami, które przeszły w środę (17 czerwca) nad woj. warmińsko-mazurskim. I choć burze pojawiły się w niemal całej Polsce, to w północno-wschodniej części kraju widoki były szczególnie efektownie. Zdjęcia zobacz na ESKA Olsztyn.

Warmińsko-mazurskie. Potężny wał szkwałowy przeszedł nad regionem

Gwałtowne nawałnice przeszły wczoraj przez niemal całą Polskę. Ulewne burze połamały drzewa i podtopiły drogi. W województwie warmińsko-mazurskim strażacy musieli interweniować kilkadziesiąt razy.

Nad Barczewem czarne chmury

Film autorstwa: Podróżnicy.pl (Facebook, YouTube)

Mimo że środowe burze były dosyć niebezpieczne, w wielu regionach mogliśmy podziwiać imponujący wał szkwałowy. Jak informują Polscy Łowcy Burz, szczególnie efektowny przykład pojawił się na północnym-wschodzie Polski. Miał bowiem kilka warstw.

- Wał szkwałowy jest zwykle podłużną, poziomą, nisko zawieszoną chmurą przypominającą klin lub taran, często nachyloną pod pewnym kątem do powierzchni terenu, przypominając nieraz nawet spodek kosmiczny. Może przybierać różne kształty – jedno lub kilkuwarstwowe, o niewielkiej rozciągłości, czy nawet sięgające powierzchni ziemi. Może być mniej lub bardziej regularny, poszarpany, lub też jedynie cząstkowy w zależności od stadium rozwoju. Kształt wału szkwałowego zależny jest często od wilgotności względnej w dolnej części troposfery, a także uwarunkowań środowiskowych, w tym zwłaszcza ukształtowania terenu. - tłumaczą Polscy Łowcy Burz.

Wał szkwałowy tworzy się w wyniku oddziaływania chłodnego prądu zstępującego burzy (chłodniejszego powietrza, któremu zwykle na powierzchni ziemi towarzyszy opad, często intensywny). - Chłodniejsza, a zarazem cięższa masa powietrza związana z prądem zstępującym wślizguje się wtedy pod masę powietrza cieplejszego znajdującego się przed burzą, powodując jej wymuszone wznoszenie, ochłodzenie i następnie kondensację zawartej w niej pary wodnej. Jej efektem jest powstanie chmur budujących wał szkwałowy. Na styku tych różnych mas powietrza znajduje się powierzchnia frontu szkwałowego, która jest zwykle nachylona pod pewnym kątem w stosunku do powierzchni ziemi – podobnie jak dość znaczna część przemieszczających się wałów szkwałowych. - objaśniają.

To ile warstw posiada wał szkwałowy i jak bardzo jest masywny nie jest raczej powiązane z siłą burzy. Choć istnieją pewne przesłanki, które wskazują na to, że burza faktycznie może być gwałtowniejsza. - Jeśli wał szkwałowy przemieszcza się w stronę obserwatora dość szybko, jest poszarpany, mocno nieregularny, z dużą liczbą mniejszych lub większych strzępków chmur pod wałem kierujących się w górę, w stronę podstawy chmury – jest to wskazanie że burzy mogą towarzyszyć bardzo silne, niszczące porywy wiatru. - dodają.

Burze w woj. warmińsko-mazurskim. IMGW wydało kolejne ostrzeżenia

Czerwiec to miesiąc upalny, ale też burzowy. I nie zapowiada się na to, by coś w najbliższym czasie miało się zmienić. Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW), w piątek (19 czerwca) burze obejmą niemal całą Polskę.

- W piątek ponownie burze będą mogły wystąpić w wielu miejscach w Polsce, choć najmniejsza na to szansa będzie na południowym zachodzie. Głównym zagrożeniem będą ulewne opady deszczu, punktowo także silniejszy wiatr oraz opady gradu. Będzie nadal gorąco – na przeważającym obszarze do 25°C, 27°C, jedynie na południowym zachodzie zrobi się nieco chłodniej. - ostrzega IMGW.

Ostrzeżenie pierwszego stopnia przed burzami z gradem otrzymało również całe woj. warmińsko-mazurskie. Prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu od 15 mm do 30 mm oraz porywami wiatru do 75 km/h. Lokalnie opady gradu. Nie lepiej sytuacja będzie prezentować się przez kolejne dwa dni. W obecnym momencie ostrzeżenia zostały wydane także na sobotę i niedzielę.

Gdzie jest burza? Śledź radar burz online [MAPA BURZ NA ŻYWO]

W każdej chwili można sprawdzić, gdzie obecnie trwa burza bądź czy właśnie zbliża się w kierunku naszego regionu. Jak to zrobić? To bardzo proste. Wystarczy skorzystać z radaru burz online w serwisie blitzortung.org. Mapa burz online jest aktualizowana na bieżąco. Dlatego też można śledzić, w jakim kierunku przesuwają się chmury burzowe i czy są już blisko miejscowości, w której przebywamy.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE