Akcja #jedenworek. Od lasu w Szczytnie po Morze Czerwone. Też możesz dołączyć! [FOTO]

2020-05-25 17:43

Zamiast narzekać ruszyli do sprzątania. Trwa akcja #jedenworek. Zapoczątkował ją pan Janusz Zakrzewski z córką Martynką. Mieszkańcy Szczytna swoją energią zarazili innych. Chodzi o zabieranie lasu tego, co nie powinno się w nim znaleźć, chociażby przy okazji spaceru czy przejażdżki rowerowej.

Pierwszy worek zapełniliśmy razem z córką i to dzięki niej cała akcja powstała -mówi Janusz Zakrzewski. W czasie spacerów i przejażdżek rowerowych spotykał nas w lesie przygnębiający widok walających się śmieci. To była spontaniczna reakcja Martynki (8 lat),która powiedziała kiedyś: Tato może byśmy tu kiedyś posprzątali ? Od tego wszystko się zaczęło, a po tym sprzątaniu pierwszym pomyślałem, że może warto byłoby napisać o tym na facebooku i utworzyć grupę. Wystarczy przecież, że każdy z nas uzbiera jeden worek, bez nacisku, że ma to być jeden worek w tygodniu, czy w miesiącu-wspomina Pan Janusz. Nawet jeśli to jest kilka papierków, zabranych z lasu i wyrzuconych do kosza to już jest dobra robota !

Janusz Zakrzewski z córką Martynką, o początku akcji #jedenworek i Dniu Matki ( Ziemi)

Przykłady postów ze strony „porządkowej” grupy:

#jedenworek Ja tylko na chwilę wyskoczę sobie pomyślałam, mały spacerek bo pogoda płata figle no i nazbierałam choć ochoty nie miałam  ale podziękowałam lasu za śpiew ptaków i do worka naładowałam

To już nie #jedenworek, a kilka. Tydzień temu byłyśmy nad jeziorem w Szkotowie. Posprzątałyśmy badziewie

#jedenworek tworzyw sztucznych i dwa głównie szkła i stary dywan. To tylko skrawek terenu przy moim osiedlu, gdzie często odbywają się "spotkania towarzyskie". c.d.n.

#jedenworek Olsztyn jezioro Skanda

Popływane i pozbierane, #jedenworek.

Bardzo dużą siłą naszej grupy jest to, że w sprzątaniu uczestniczą często całe rodziny. Mam nadzieję, że te osoby śmiecące zobaczą, że małe, kilkuletnie dzieci chodzą w rękawiczkach i za nich podnoszą  śmieci. Może to ich zawstydzi i może w ten sposób przekonamy tych wszystkich „śmieciarzy”, żeby tego nie robili- mówi pomysłodawca akcji. Z umieszczanych na profilu #jedenworek postów wynika, że osób, porządkujących swoje najbliższe otoczenie jest bardzo dużo. Grupa liczy ponad 4 tysiące 300 uczestników (stan na 25.05). Jest bardzo dużo osób z zagranicy, ponad 60 osób w Stanach Zjednoczonych, około 160 osób w Wielkiej Brytanii ( prawdopodobnie to Polacy pracujący zagranicą), są osoby z Irandii czy Niemiec. Prawdziwym liderem jest jednak rodowity Egipcjanin, który razem z naszą grupą sprząta plaże Morza Czerwonego i przysyła nam mnóstwo zdjęć- nie ukrywa satysfakcji Janusz Zakrzewski.

Grupa #jedenworek zaistniała na facebooku pod koniec kwietnia. Akcja jest internetowa, ale w „realu” przynosi bardzo widoczne efekty i ma coraz więcej sympatyków.

Pijany mężczyzna pływał z misiem na Pradze
Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE