500 plus w formie rzeczowej. W tym przypadku rodzice przelewu nie dostaną

i

Autor: Unsplash/ pixabay

finanse

500 plus w formie rzeczowej. W tym przypadku rodzice przelewu nie dostaną

2023-06-17 14:36

500 plus w formie rzeczowej zamiast przelewu? To możliwe, jeżeli rodzice lub opiekunowie dziecka wydają środki niezgodnie z ich przeznaczeniem. Ile takich przypadków stwierdził ZUS? Najnowsze dane opublikował w mediach społecznościowych ekonomista Rafał Mundry.

Rodzina 500 plus to program wspierający rodziców poprzez comiesięczne świadczenia wychowawcze w wysokości 500 złotych. Pieniądze przysługują na każde dziecko do 18. roku życia, bez względu na dochody uzyskiwane przez rodziców. Wypłata świadczenia 500 plus odbywa się w formie bezgotówkowej na wskazany we wniosku rachunek bankowy. Zdarzają się jednak przypadki, gdy zamiast przelewu, rodzice otrzymują pomoc w formie rzeczowej. Dzieje się tak, jeśli środki są wydawane niezgodnie z ich przeznaczeniem.

Wypłata świadczenia 500 plus w formie rzeczowej lub w formie opłacania usług. Co to oznacza?

Zgodnie z ustawą o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci, "w przypadku gdy osoba marnotrawi wypłacane jej świadczenie wychowawcze lub wydatkuje je niezgodnie z celem, należne świadczenie wychowawcze w całości lub w części jest przekazywane jej odpowiednio przez kierownika ośrodka pomocy społecznej albo dyrektora centrum usług społecznych w formie rzeczowej lub w formie opłacania usług".

Organ wypłacający to świadczenie może zamienić wypłatę pieniężną na pomoc nie tylko w formie rzeczowej, takiej jak np. żywność, ubrania, lekarstwa itp., ale także na pomoc rodzinie w formie opłacania usług, np. opłacanie kursów językowych, żłobka, przedszkola, basenu, teatru, kosztów internatu, wykupienie obiadów, czy czynszu.

500 plus w formie rzeczowej. ZUS podał, ile osób marnotrawiło świadczenie

Ile takich przypadków odnotowano w okresie od 1 czerwca 2022 roku do 31 maja 2023 roku? Dane, uzyskane z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, opublikował w mediach społecznościowych ekonomista Rafał Mundry.

W przypadku 65 osób uprawnionych do świadczenia wychowawczego ośrodki pomocy społecznej ustaliły, że świadczenie to jest wydatkowane niezgodnie z celem lub marnotrawione. Zakład nie posiada danych w zakresie województw, w których stwierdzono te przypadki oraz liczby dzieci – czytamy w nadesłanej przez ZUS odpowiedzi.

W przypadku czterech świadczeniobiorców przywrócono wypłaty gotówki, w przypadku 10 beneficjentów prawo do świadczenia ustało. Obecnie w przypadku 51 świadczeniobiorców pieniądze trafiają na konto ośrodka pomocy społecznej.

– Jak na 7 mln dzieci otrzymujących 500+ to BARDZO mało. Co cieszy. I pokazuje, że prawo pozwala interweniować jeśli środki z 500+ są przeznaczane niezgodnie z prawem lub są marnotrawione – skomentował na Twitterze Rafał Mundry.

Najciekawsze atrakcje dla dzieci w warmińsko-mazurskim. Tu warto zabrać dziecko!

Inflacja wykończy Polaków, a 800 + zniechęci do nauki? #EwelinaPyta