Tu możesz być w trzech miejscach jednocześnie. Czego jeszcze nie wiesz o Mazurach?

2020-01-14 14:30

Czy wiesz, że Mazury nie są Krainą Tysiąca Jezior? Czy zdajesz sobie sprawę, że możesz być w trzech miejscach jednocześnie? Na te i inne pytania odpowiada w swojej publikacji National Geographic. Poznaj 10 mało znanych faktów o Mazurach!

1. Mazury nie są Krainą Tysiąca Jezior. Jak to możliwe?

Zapewne niejednokrotnie spotkaliście się z określeniem Mazur jako Kraniny Wielkich Jezior Mazurskich lub Krainy Tysiąca Jezior. Pierwsza nazwa jest jak najbardziej poprawna. Jednak druga może budzić wątpliwości. Na Mazurach bowiem mamy ok. 2 600 jezior. Jest to o wiele więcej niż wskazuje nazwa.

2. Największe oraz najdłuższe jezioro w Polsce mamy na Mazurach?

Mazury, jak wspomnieliśmy wcześniej, słyną z jezior. Nic dziwnego, skoro mamy ich grubo ponad 2 tysiące. Największym jeziorem na Mazurach są Śniardwy. Zajmują aż 113,8 km2 powierzchni. W Kraninie Wielkich Jezior znajdziemy również najdłuższe jezioro w Polsce - Jeziorak o długości ok 27, 45 km.

3. Gdzie spotkamy potomków dzikich koni?

Dawniej leśne tereny Europy zamieszkiwały wymarłe ponad 200 lat temu tarpany. To gatunek dzikich koni, których potomków możemy spotkać na półwyspie Popielińskim. Żyją tam 4 tabuny koników polskich. Warto zobaczyć je na żywo!

4. Mazury to miejsce, które było świadkiem niejednej historii

Mazury to nie tylko cudowne krajobrazy, ale również obiekty historyczne. Grzechem byłoby pominięcie terenów Grunwaldu, gdzie w 1410 roku miała miejsce słynna bitwa. Równie ważnym historycznie punktem jest Wilczy Szaniec. To tu znajdowała się w środku lasu kwatera Hitlera. Polecamy przeczytać: Główna kwatera Hitlera była na Warmii i Mazurach. Mamy kolejne znaleziska!

5. Czy w Polsce znajdziemy piramidę?

Pewnie, że znajdziemy! Nie musimy wyjeżdżać do Egiptu. Swoją mamy na wyciągnięcie ręki. Takowa znajduje się na Mazurach w miejscowości Rapa. Piramida chowa w sobie grobowiec rodziny barona Friedricha von Fahrenheita. Wzorowana na egipskich piramidach ma wysokość prawie 16 metrów. Wokół niej krąży wiele legend i wierzeń. Jedną z nich są właściwości lecznicze piramidy.

6. Na Mazurach krzyk słychać najgłośniej

Od ponad 20 lat w miejscowości Gołdap odbywa się Międzynarodowy Konkurs Krzyku. To jedno z nielicznych tego typu wydarzeń na świecie. Na konkurs zjeżdżają się ludzie również spoza Polski.

7. To tutaj przylatują bociany!

W małej mazurskiej miejscowości Żywkowo co roku możemy podziwiać bociany. Przylatuje ich blisko 100, a odlatuje jesienią dwa razy więcej. Nic dziwnego więc, że miejsce zostało nazwane bocianią wsią.

8. Czy można być w trzech miejscach jednocześnie?

Na Mazurach jest to możliwe. Wydawać by się mogło, że bilokacja jest niedostępna dla zwykłych śmiertelników. A tu niespodzianka! Wystarczy znaleźć się w województwie warmińsko-mazurskim na punkcie najbardziej wysuniętym na północny-wschód. Tam schodzą się granice trzech państw -Litwy, Rosji i Polski.

9. Gdzie w Polsce żubry żyją na wolności?

Jest takie miejsce na Mazurach, gdzie żubry są wolne. Znajduje się ono na terenie Puszczy Boreckiej.

10. Skąd właściwie pochodzi nazwa Mazury?

Tu Was zaskoczymy. Słowo "Mazury" wywodzi się od przedrostka "maz-", który znaczył "smolić". Do niego przyłączony został przyrostek "ur". W ten sposób powstało określenie na smolarzy zamieszkujących tereny leśne w tym regionie. Od nich właśnie pochodzi nazwa Mazury.

Źródło: Ciekawostki o Mazurach, które mogą Cię zaskoczyć

Co wiesz o Olsztynie?

Pytanie 1 z 10
W którym roku Olsztyn otrzymał prawa miejskie?