Główna kwatera Hitlera była na Warmii i Mazurach. Mamy kolejne znaleziska!

2020-01-10 10:20

Wilczy Szaniec w latach 1941 – 1944 pełnił funkcję głównej kwatery Hitlera. W leśnym miasteczku pod Kętrzynem oprócz Hitlera mieszkało ok 2,5 tys. ludzi. To tu pojawiały się szaleńcze pomysły i stąd wydawano rozkazy wpływające na losy wielu milionów ludzi. Dziennik The Telegraph w 2017 roku uznał to miejsce za jedną z największych atrakcji turystycznych w Europie Wschodniej. To też miejsce zainteresowań pasjonatów oraz leśników, którzy wspólnymi siłami przeprowadzili w nim prace modernizacyjne i badawcze.

Dopiero zmniejszenie ruchu turystycznego w dawnej kwaterze Hitlera w Gierłoży pozwoliło na podjęcie wielu prac modernizacyjnych oraz badawczych. Wzięli w nich udział leśnicy z Nadleśnictwa Srokowo oraz kilkudziesięciu poszukiwaczy działających w ramach Fundacji na Rzecz Zaginionych Dzieł Sztuki „Latebra” z Gdańska.

- Oczekiwania były umiarkowane, gdyż obiekt przez wiele lat powojennych był eksplorowany przez wojska radzieckie, polskich saperów oraz miejscową ludność. Obiekt po wojnie stał się zagłębiem materiałów budowlanych zarówno przeznaczonych na odbudowę Warszawy jak i lokalnych szabrowników. - relacjonuje Sebastian Pietrzak z Nadleśnictwa Srokowo. - Obecne poszukiwania ujawniły wiele drobnych przedmiotów, które wpisane jednak w kontekst tego obiektu dają wiele informacji o jego wojennym funkcjonowaniu. - wyjaśnia.

Wydobyte zostały elementy wyposażenia schronów: pancerne okiennice, końcówkę prysznica, zawory wodne, zawiasy okiennic, osłony wentylacji, zamknięcia, klucze, dawne oznakowania, tabliczki z kotłowni, fryzjera, elementy instalacji podziemnych: wodnych, ciepłowniczych, elektrycznych, betonowe słupki oznaczające linie podziemne, żeliwne studnie i zasuwy wodne, elementy narzędzi budowlanych używanych podczas budowy w latach 1940 -44., elementy uzbrojenia wysadzone w 1945 r przez samych Niemców, wyposażenie kasyna : talerze, miski, butelki. Eksplorowano także podziemne części piwnic i kanałów technicznych.

Jak zapewnia leśnik, wszystkie znaleziska poddane zostały skatalogowaniu. Będą zabezpieczone przed niszczeniem i zapewne znajdą swoje miejsce w tworzonej ekspozycji. Warto zauważyć, że pomysł okazania znalezisk turystom nie będzie służył gloryfikowaniu postaci z czasów wojny i tego miejsca a jedynie lepszemu zrozumieniu funkcjonowania kwatery Hitlera.

Fundacja "Latebra" udostępniła relacje filmowe z prac poszukiwawczych.

Miasta Warmii i Mazur. Sprawdź, ile o nich wiesz? [QUIZ]

Pytanie 1 z 10
Stolicą woj. warmińsko-mazurskiego jest...