ZAKAZ sprzedaży energetyków dla młodzieży w Polsce! To nowy pomysł. Inne kraje już to wprowadziły!

2022-05-19 11:00
napoje
Autor: pexels Zakaz sprzedaży energetyków dla młodzieży do 16 roku życia. Taki pomysł mają sądeccy radni

Czy będzie zakaz sprzedaży napojów energetycznych dla młodzieży do 16 roku życia? Taki pomysł wyszedł od radnych Nowego Sącza, którzy chcą wprowadzenia takich ograniczeń. Ich zdaniem tego typu napoje szkodzą zdrowiu. Co więcej, radni tym tematem chcą też zainteresować m.in. ministra zdrowia.

Zakaz sprzedaży energetyków dla młodzieży do 16 roku życia. To inicjatywa na prośbę rodziców

Wielu rodziców zauważyło, że ich dzieci piją za dużo energetyków. Tego typu napoje są dostępne i bez problemu można je kupić w każdym sklepie spożywczym. Z tym tematem zgłosili się do radnych Nowego i Starego Sącza. Liczą oni na to, że w przyszłości wprowadzony będzie całkowity zakaz sprzedaży tego typu napojów dla młodzieży do 16 roku życia w całym kraju, podobnie jak to jest w Szwecji czy na Litwie. Pomysłem zainteresowali posła Patryka Wichra, który działa w sejmowej Komisji Zdrowia.

Juwenalia 2022 w Szczecinie rozpoczęte. Studenci przebiegli nocą ulicami miasta

Dochodzą do nas niepokojące wieści, że faktycznie energetyki są nadużywane przez młodzież do 16 roku życia. Wiele krajów europejskich już wprowadziło zakaz sprzedaży takich napojów młodym ludziom. Przede wszystkim chcemy edukować, być może zorganizujemy kampanię społeczną. Chcielibyśmy, żeby energetyki w sprzedaży dla młodzieży do lat 16 były zakazane – mówi Patryk Wicher.

Sonda
Pijesz napoje energetyczne?

Z Sądecczyzny pomysł trafi do Sejmu?

Tematem chce zainteresować Sejmowa Komisję Zdrowia i Ministra Zdrowia. Ta zajmie się nim, ale dopiero w drugim półroczu, chyba że Minister Zdrowia zdecyduje się wcześniej wprowadzić temat pod obrady. Tematem zainteresowała się również radna Starego Sącza Magdalena Sznajder, która uważa, że to dobry pomysł.

Takie zakazy funkcjonują w Szwecji, czy na Litwie. Dzieci mają ograniczoną możliwość zakupu energetyków do określonego wieku, co można zweryfikować na podstawie dowodu, albo legitymacji – mówi radna Starego Sącza.

Co o takich ograniczeniach myślą młodzi sądeczanie i czy sięgają po energetyki? Posłuchaj…

Zakaz sprzedaży energetyków. Co o pomyśle sądzą młodzi sądeczanie?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE