Zioła

i

Autor: Pixabay/zdjęcie ilustracyjne

quiz

Znasz te rośliny i ich zastosowanie? Wiele z nich jest na wyciągnięcie ręki!

2023-11-29 13:24

Od wieków, przy leczeniu najdrobniejszych skaleczeń, aż po poważne choroby i infekcje, w walce z bólem pomagały rośliny. Wiele z nich znajduje się w zasięgu ręki, ale na co dzień nie zwracamy na nie uwagi. Czy znasz je wszystkie i wiesz jakie są ich zastosowania?

Dolegliwości bólowe ze strony układu pokarmowego, głowy czy układu moczowego, to codzienność dla wielu z nas. Często sięgamy po doraźne leki przeciwbólowe lub udajemy się z problemem do lekarza. Okazuje się, że w walce z różnymi chorobami, niezwykle pomagają nam rośliny – one też są często w składzie naszych leków i suplementów. Wiele osób uważa, że lepiej sięgnąć do pobliskiego ogródka czy łąki, niż „faszerować” się przetworzonymi chemicznie suplementami.

Ogromna moc ziół i roślin na wyciągniecie ręki

Okazuje się, że wcale nie mamy tak daleko do zdrowego życia i bezbolesnego funkcjonowania. Wiele roślin, które mają szeroki wachlarz zastosowań – są na wyciągnięcie ręki. Oto kilka pospolitych ziół i ich zastosowania. Warto zapamiętać i ułatwić sobie życie przy drobnych dolegliwościach. Większość z tych ziół stosowały nasze babcie!

  • Cykoria – w medycynie naturalnej stosowana jest jako zioło o działaniu moczopędnym i wspierającym układ pokarmowy. Ta roślina poprawia perystaltykę jelit i ma właściwości przeciwbakteryjne. Wiele osób stosuje ją jako naturalny probiotyk.
  • Rumianek – działa łagodząco i przeciwzapalnie oraz wiatropędnie. Picie rumianku jest zalecane po spożyciu tłustych i ciężkich potraw, ponieważ przez swoje właściwości – ułatwia ich trawienie.
  • Pokrzywa – pobudza procesy przemiany materii oraz podnosi odporność organizmu. To „parzące” ziele, bogate jest w witaminę C, krzem i żelazo.
  • Babka lancetowata – przyspiesza gojenie ran i innych podrażnień skóry. W swoich zastosowaniach sprawdza się również w leczeniu wrzodów żołądka i biegunki.
  • Mniszek lekarski – wspomaga pracę wątroby i zapobiega tworzeniu się piasku i kamieni moczowych. Dobrze sprawdza się również wśród diabetyków, ponieważ wykazuje działania regulujące poziom cukru we krwi.
  • Lipa – stosowana jest przy stanach zapalnych i infekcjach jamy ustnej oraz gardła. Herbata z lipy łagodzi suchy kaszel i zmniejsza jego napady.
  • Głóg - zwiększa siłę skurczu mięśnia sercowego i łagodnie obniża ciśnienie krwi. Stosuje się go do zmniejszania stężenia cholesterolu i trójglicerydów we krwi.
  • Krwawnik – stosowany jest do hamowania krwawienia. Swoje zastosowanie znajduje również w łagodzeniu bólu menstruacyjnego u kobiet i w leczeniu wysypek oraz hemoroidów.
  • Nagietek – pomaga w leczeniu stanów zapalnych i działa przeciwgrzybiczo oraz przeciwzapalnie. Może być stosowany również przy stłuczeniach, siniakach i drobnych poparzeniach.
  • Konwalia majowa – stosowana jest przy zaburzeniach pracy serca na tle nerwowym, ponieważ wykazuje właściwości poprawiające ukrwienie organizmu.
  • Żywokost lekarski – ma właściwości regeneracyjne, a więc przyspiesza gojenie się ran i wspomaga procesy rekonwalescencji po zabiegach operacyjnych.
  • Czystek – ma głównie właściwości przeciwwirusowe, antyalergiczne i przeciwzapalne. Picie naparu z czystka zapewnia sporą dawkę antyoksydantów, które neutralizują wolne rodniki.
  • Lubczyk – działa rozluźniająco na mięśnie gładkie, łagodzi wzdęcia i poprawia perystaltykę jelit. Roślina jest często stosowana przy niestrawnościach i problemach przewodu pokarmowego.
  • Melisa – działa uspokajająco i wyciszająco. Wśród swoich zastosowań ma również działanie łagodzące bóle miesiączkowe oraz poprawiające trawienie.
  • Mięta – pod postacią naparu, sprawdza się przy zaburzeniach trawienia i bólu brzucha. Mięta reguluje perystaltykę jelit i działa rozkurczowo, co pomaga w odczuwaniu dyskomfortu.
  • Rokitnik – wspomaga leczenie stanów zapalnych przewodu pokarmowego oraz przejawia działanie opóźniające procesy starzenia. Oprócz swoich zastosowań, jest również bogaty w witaminę C.
  • Skrzyp – wspiera przemianę materii oraz ma właściwości przeciwkrwotoczne. Kobiety stosują go na włosy, ponieważ skrzyp świetnie regeneruje i hamuje ich wypadanie.
  • Wrotycz pospolity – działa rozkurczowo i antybakteryjnie. Zmniejsza wzdęcia i dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Wrotycz skutecznie zwalcza pasożyty oraz jego napary stosuje się także przy padaczce.

Chyba każdy z nas przykładał w dzieciństwie liść babki na stłuczone kolano i pił miętę na wszelkie niestrawności. Te rośliny od lat służą nam jako domowe sposoby na wszelkie bolączki. Wiedzieliście o wszystkich ich zastosowaniach? Rozwiąż Quiz i poznaj pospolite rośliny oraz ich drogocenne zastosowania.

Quiz Czy znasz te rośliny i ich zastosowania?

Pytanie 1 z 18
Co to za roślina i jakie ma zastosowania?
skrzyp