Zima w Polsce 2022 - TEGO dnia pierwszy atak zimy. Takiej pogody nikt się nie spodziewał!

2022-11-14 10:54
Zima w Polsce 2022 - TEGO dnia pierwszy atak zimy. Takiej pogody nikt się nie spodziewał!
Autor: Adam STASKIEWICZ/East News Zima w Polsce 2022 - TEGO dnia pierwszy atak zimy. Takiej pogody nikt się nie spodziewał!

Pierwszy atak zimy, czyli mrozu i śniegu, nadchodzi! Prognoza pogody na samym początku trzeciego tygodnia listopada wywołała spore zaskoczenie, bo jeszcze ostatnio synoptycy w modelach długoterminowych widzieli sporo ciepłych dni. Tymczasem sytuacja nagle się zmieniła i trzeba przygotować się na mocny powiew chłodnego powietrza. Kiedy pierwszy atak zimy w Polsce 2022? Prognoza czeka na was na naszej stronie!

Spis treści

  1. Zima w Polsce 2022 - pierwszy atak
  2. Zima w Polsce 2022 - ile stopni?
  3. Zima w Polsce 2022 - jaka będzie?

Zima w Polsce 2022 - tego dnia pierwszy atak zimy wywoła spore zaskoczenie. Wszystko dlatego, że synoptycy jeszcze kilkanaście dni temu nie mieli wątpliwości, że zima w Polsce pojawi się dopiero w połowie grudnia. Co więcej do tego czasu, tylko w pojedyncze dni temperatura miała spadać poniżej zera stopni. Mrozy miały być obecne wyłącznie w nocy. Tymczasem pierwszy śnieg, śnieg z deszczem, a także ogromny powiew chłodu spodziewany jest już w trzecim tygodniu listopada. Eksperci z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozują, że do końca miesiąca termometry w wielu miastach pokażą nawet minus 10 stopni Celsjusza. Największy chłód będzie odczuwalny w górach.

Koncerty w Polsce 2023 - kto wystąpi? [KALENDARZ, GWIAZDY, DATY, MIASTA]

7 NAJWIĘKSZYCH HITÓW MUNDIALU - KATAR 2022 | ESKA XD - Ale to już było! #61

Zima w Polsce 2022 - pierwszy atak

Pierwszy atak zimy w listopadzie będzie dużym zaskoczeniem, a ważne spostrzeżenie specjalistów od pogody nie napawa optymizmem. Według nich i aktualnych modeli średnioterminowych 16 listopada będzie ostatnim dniem z temperaturą w granicach 10 stopni. Później nastąpi spora zmiana i nagłe wtargnięcie mroźnego powietrza. Atak zimy, czyli pierwszych opadów śniegu i ujemnych temperatur nastąpi 17 listopada 2022. Siarczyste mrozy utrzymają się przynajmniej przez 9 dni. Dalej, według naszej prognozy pogody, wcale nie będzie lepiej. 

Zima w Polsce 2022 - ile stopni?

Zima w Polsce 2022 pojawi się szybciej niż wszyscy się spodziewali. Już 17 listopada spodziewane są temperatury od 0 stopni Celsjusza na zachodzie kraju, przez -3 stopnie Celsjusza na wschodzie i -6 stopni Celsjusza w górach. W kolejnych dniach w całym kraju zrobi się po prostu mroźnie. Eksperci zapowiadają temperatury od -2 do -3 stopni Celsjusza. Momentami na niebie pojawi się słońce. Minimalna temperatura powietrza według IMGW wyniesie -23 stopni Celsjusza w górach i na podkarpaciu. Nieco mniej, bo -20 stopni Celsjusza w województwie Podlaskim, -17 w małopolskim, -11 w mazowieckim czy -8 stopni Celsjusza w dolnośląskim. Są to minimalne temperatury spodziewane w nocy.

Jaka będzie zima 2022/2023? SZALONA pogoda niespodzianką! To będzie zima stulecia?

Zima w Polsce 2022 - jaka będzie?

Zima w Polsce 2022/2023 miała być ciepła, co pozwoliłoby na oszczędności związane ze zużyciem gazu i innych surowców energetycznych. Takiego zdania byli niemieccy eksperci od pogody. Tymczasem specjaliści z IMGW zapowiadają, że w grudniu 2022 najzimniej będzie w Zakopanem, a temperatura ujemna wyniesie średnio -3 stopnie Celsjusza. Cieplej na zachodzie, gdzie zapowiadane są nawet 3 stopnie na plusie. W styczniu temperatury nie będą zaskoczeniem. Instytut podał, że odczyty będą mieścić się w średniej z trzydziestu ostatnich lat. Zapowiadają jednocześnie większe niż zwykle o tej porze opady. Najwięcej śniegu, oprócz gór, ma spaść na północy kraju.

Eksperymentalna prognoza długoterminowa temperatury i opadu na grudzień 2022 - marzec 2023, wskazuje, że pogoda w miesiącach zimowych będzie podobna do tej z ubiegłych lat, podaje IMGW.

Sonda
Czy czeksz na pierwszy śnieg?
Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze