Zima w Polsce 2022 - TEGO dnia pierwszy atak zimy. Takiej pogody nikt się nie spodziewał!

i

Autor: Adam STASKIEWICZ/East News Zima w Polsce 2022 - TEGO dnia pierwszy atak zimy. Takiej pogody nikt się nie spodziewał!

Zima w Polsce 2022 - TEGO dnia pierwszy atak zimy. Takiej pogody nikt się nie spodziewał!

2022-11-14 10:54

Pierwszy atak zimy, czyli mrozu i śniegu, nadchodzi! Prognoza pogody na samym początku trzeciego tygodnia listopada wywołała spore zaskoczenie, bo jeszcze ostatnio synoptycy w modelach długoterminowych widzieli sporo ciepłych dni. Tymczasem sytuacja nagle się zmieniła i trzeba przygotować się na mocny powiew chłodnego powietrza. Kiedy pierwszy atak zimy w Polsce 2022? Prognoza czeka na was na naszej stronie!

Spis treści

  1. Zima w Polsce 2022 - pierwszy atak
  2. Zima w Polsce 2022 - ile stopni?
  3. Zima w Polsce 2022 - jaka będzie?

Zima w Polsce 2022 - tego dnia pierwszy atak zimy wywoła spore zaskoczenie. Wszystko dlatego, że synoptycy jeszcze kilkanaście dni temu nie mieli wątpliwości, że zima w Polsce pojawi się dopiero w połowie grudnia. Co więcej do tego czasu, tylko w pojedyncze dni temperatura miała spadać poniżej zera stopni. Mrozy miały być obecne wyłącznie w nocy. Tymczasem pierwszy śnieg, śnieg z deszczem, a także ogromny powiew chłodu spodziewany jest już w trzecim tygodniu listopada. Eksperci z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozują, że do końca miesiąca termometry w wielu miastach pokażą nawet minus 10 stopni Celsjusza. Największy chłód będzie odczuwalny w górach.

Koncerty w Polsce 2023 - kto wystąpi? [KALENDARZ, GWIAZDY, DATY, MIASTA]

7 NAJWIĘKSZYCH HITÓW MUNDIALU - KATAR 2022 | ESKA XD - Ale to już było! #61

Zima w Polsce 2022 - pierwszy atak

Pierwszy atak zimy w listopadzie będzie dużym zaskoczeniem, a ważne spostrzeżenie specjalistów od pogody nie napawa optymizmem. Według nich i aktualnych modeli średnioterminowych 16 listopada będzie ostatnim dniem z temperaturą w granicach 10 stopni. Później nastąpi spora zmiana i nagłe wtargnięcie mroźnego powietrza. Atak zimy, czyli pierwszych opadów śniegu i ujemnych temperatur nastąpi 17 listopada 2022. Siarczyste mrozy utrzymają się przynajmniej przez 9 dni. Dalej, według naszej prognozy pogody, wcale nie będzie lepiej. 

Zima w Polsce 2022 - ile stopni?

Zima w Polsce 2022 pojawi się szybciej niż wszyscy się spodziewali. Już 17 listopada spodziewane są temperatury od 0 stopni Celsjusza na zachodzie kraju, przez -3 stopnie Celsjusza na wschodzie i -6 stopni Celsjusza w górach. W kolejnych dniach w całym kraju zrobi się po prostu mroźnie. Eksperci zapowiadają temperatury od -2 do -3 stopni Celsjusza. Momentami na niebie pojawi się słońce. Minimalna temperatura powietrza według IMGW wyniesie -23 stopni Celsjusza w górach i na podkarpaciu. Nieco mniej, bo -20 stopni Celsjusza w województwie Podlaskim, -17 w małopolskim, -11 w mazowieckim czy -8 stopni Celsjusza w dolnośląskim. Są to minimalne temperatury spodziewane w nocy.

Jaka będzie zima 2022/2023? SZALONA pogoda niespodzianką! To będzie zima stulecia?

Zima w Polsce 2022 - jaka będzie?

Zima w Polsce 2022/2023 miała być ciepła, co pozwoliłoby na oszczędności związane ze zużyciem gazu i innych surowców energetycznych. Takiego zdania byli niemieccy eksperci od pogody. Tymczasem specjaliści z IMGW zapowiadają, że w grudniu 2022 najzimniej będzie w Zakopanem, a temperatura ujemna wyniesie średnio -3 stopnie Celsjusza. Cieplej na zachodzie, gdzie zapowiadane są nawet 3 stopnie na plusie. W styczniu temperatury nie będą zaskoczeniem. Instytut podał, że odczyty będą mieścić się w średniej z trzydziestu ostatnich lat. Zapowiadają jednocześnie większe niż zwykle o tej porze opady. Najwięcej śniegu, oprócz gór, ma spaść na północy kraju.

Eksperymentalna prognoza długoterminowa temperatury i opadu na grudzień 2022 - marzec 2023, wskazuje, że pogoda w miesiącach zimowych będzie podobna do tej z ubiegłych lat, podaje IMGW.

Sonda
Czy czeksz na pierwszy śnieg?