Zdalne nauczanie - na czym polega, ile trwają lekcje online i jak wygląda ocenianie?

2020-03-25 11:55 RW
Zdalne nauczanie - na czym polega, ile trwają lekcje online i jak wygląda ocenianie?
Autor: Anna Golaszewska/East News Zdalne nauczanie - na czym polega, ile trwają lekcje online i jak wygląda ocenianie?

Zdalne nauczanie, czy też nauka na odległość, to obowiązek każdej szkoły! 25 marca weszło w życie rozporządzenie ministra edukacji narodowej, Dariusza Piontkowskiego. Na czym polegają lekcje online? Ile trwają? Jak wygląda ocenianie i które programy oraz strony internetowe warto znać? Zebraliśmy garść informacji, które mogą się przydać i podrzucamy je na ESKA.pl!

Zdalne nauczanie - na czym polega? Zastanawiacie się, jak wygląda ocenianie oraz ile trwają lekcje online? Od 25 marca zdalne nauczanie jest obowiązkowe, a wynika to z rozporządzenia ministra edukacji narodowej. Wcześniej MEN jedynie zalecał, by w czasie, gdy szkoły są zamknięte nauczyciele przeprowadzali zajęcia przez internet. Podstawą tego, by lekcje zdalne mogły się odbywać, jest oczywiście komputer i dostęp do internetu. Potrzebne są również programy, które pozwalają na różne sposoby komunikacji, czy też wymianę plików i ich przechowywania. Większość uczniów korzysta z nich na co dzień, więc nie przysporzy to problemów. Mimo to ich listę podrzucamy poniżej tego artykułu. Zdalne nauczanie Ministerstwo Edukacji Narodowej, co ważne, na tę chwilę zapewnia, że ma potrzeby przełożenia egzaminów ósmoklasisty, matury ani zmiany kalendarza roku szkolnego.

Zdalne nauczanie - na czym polega, ZASADY

Zdalne nauczanie, lekcje online, czy też e-learning. Dzięki najnowszym technologiom proces dydaktyki jest ułatwiony i może się odbywać dzięki komputerom, smartfonom, tabletom i oczywiście internetu. Coraz więcej uczelni czy też szkół, w których można odbyć kurs, korzysta z tej opcji. Teraz sposób zdalnych lekcji musiał być wykorzystany w szkołach publicznych i niepublicznych. Jak wygląda to w praktyce? Za tryb nauczania odpowiada dyrektor, który ma za zadanie poinformować uczniów, rodziców oraz nauczycieli o dokładnym sposobie realizowania programu. Sprawdza on również współpracę pomiędzy uczniami a nauczycielami. MEN prosiło jednocześnie o to, by szczególną opieką obdarzyć wszystkich, którzy w tym roku przystępują do egzaminu ósmoklasisty, maturalnego oraz zawodowego. W tym celu Centralna Komisja Egzaminacyjna przygotowała pakiet zadań powtórkowych dla uczniów klas VIII. Znajdziecie je na oficjalnej stronie CKE. Co więcej wiadomo też, że przez internet odbędzie się próbna matura i egzamin ósmoklasisty.

Zobacz: Próbna matura 2020 i egzamin ósmoklasisty przez internet! CKE podaje terminy

Zdalne nauczanie - lekcje

Jakie lekcje online będą przeprowadzane? Z jakich przedmiotów? Otóż na stronie www.gov.pl/zdalnelekcje można znaleźć propozycje dla uczniów wszystkich klas szkoły podstawowej i ponadpodstawowej, zgodne z aktualną podstawą programową. To treści, które mogą być wykorzystane w trakcie zdalnego nauczania.

Michał Szczygieł #zostanwdomu

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Zdalne nauczanie - ile trwają lekcje online?

Zadaniem dyrektora jest opracowanie z nauczycielami tygodniowego zakresu materiału dla poszczególnych klas, uwzględniając m.in.: równomierne obciążenie ucznia zajęciami w danym dniu, zróżnicowanie tych zajęć czy możliwości psychofizyczne ucznia. Wszystkie szczegóły powinny zostać już przedstawione w waszych szkołach. Zdalne nauczanie potrwa do 10 kwietnia. 

Zdalne nauczanie - ocenianie

Czy podczas lekcji online nauczyciel może oceniać prace? Oczywiście, że tak! Należy pamiętać o tym, że istnieją elektroniczne dzienniki i za ich sprawą nauczyciele mogą wystawiać oceny, a co więcej zadawać pracę domową, wyznaczać lektury do przeczytania oraz przesyłać linki do różnych materiałów edukacyjnych dostępnych w internecie. Oprócz tego Ministerstwo Edukacji Narodowej zaleca korzystanie z Zintegrowanej Platformy Edukacyjnej, udostępnionej pod adresem www.epodreczniki.pl. To bezpłatne, stworzone i administrowane przez Ministra Edukacji Narodowej narzędzie edukacyjne, które oferuje nauczycielom i uczniom gotowe materiały dydaktyczne. Platforma umożliwia także tworzenie, współtworzenie nowych treści i dzielenie się nimi z uczniami, tworzenie testów sprawdzających. Daje również możliwość śledzenia postępów uczniów, a nawet indywidualizację pracy z uczniem.

Zdalne nauczanie - programy

Które strony przydadzą się wam do zdalnego nauczania? Poniżej prezentujemy listę rekomendowaną przez Ministerstwo Edukacji Narodowej:

Konieczność zawieszenia zajęć szkolnych spowodowała, że do akcji udostępniania za darmo swoich narzędzi włączyły się też znane międzynarodowe firmy takie jak Google, Microsoft czy Cisco. Oto programy, które przydadzą wam się podczas zdalnego nauczania:

  • Office 365
  • Microsoft Teams
  • G Suite dla Szkół i Uczelni
  • Cisco Webex
  • Cisco Webex - bezpłatne wsparcie dla pedagogów w zakresie użytkowania platformy
  • UNIVERSALITY
  • Documaster Campus
  • Młody Przemysł
Najnowsze