Zaskakujące zjawisko na niebie 23 maja. Czym jest efekt halo?

2020-05-23 22:00 MK
Efekt halo
Autor: DAREK REDOS/REPORTER

Wszelkiego rodzaju zjawiska astronomiczne czy optyczne interesują miliony ludzi na całym świecie. Wielu z nich z niecierpliwością wyczekuje kolejnego momentu, kiedy na niebie pojawi się coś dotąd niespotykanego, bądź rzadko spotykanego. W sobotę 23 maja, w Polsce można było zaobserwować efekt halo. Co to takiego? Sprawdź już teraz na ESKA.pl.

Efekt halo - czym jest zaskakujące zjawisko na niebie, które można było dostrzec gołym okiem 23 maja w wielu polskich miastach? Na to pytanie odpowiedzi poszukuje zapewne wiele osób, które miały okazję je zaobserwować. Miłośnicy zjawisk astronomicznych i niecodziennych widoków na niebie mają w ostatnim czasie wiele powodów do radości. Niedawno nad Polską można było obserwować Starlinki, czyli rzędy świecących satelit przesuwających się w nocy, a w sobotę 23 maja, w wielu polskich miastach widoczny gołym okiem był tak zwany efekt halo.

Choć pogoda w weekend 23-24 maja nas nie rozpieszcza, to w kilku polskich miastach w sobotę było dość słonecznie. Wszyscy ci, którzy zdecydowali się spojrzeć w słońce bądź po prostu podziwiać niebo, mogli liczyć na zaobserwowanie czegoś naprawdę niezwykłego. Wokół słońca widoczny był bowiem pierścień w kolorach pięknej tęczy. Magia? Niestety nie, choć pomyślała tak zapewne niejedna osoba, która nigdy wcześniej nie spotkała się z podobnym zjawiskiem. Krąg otaczający słońce ma nawet swoją nazwę - to efekt halo.

In My Bones w domowej wersji! Ray Dalton z ekskluzywnym występem na ESKA.pl!

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Efekt halo - co to jest?

Czym właściwie jest efekt halo? Otóż, to zjawisko optyczne jest już od dawna znane specjalistom, jednak na niebie nie występuje ono zbyt często. Szczęśliwi zatem ci, którym udało się je zobaczyć, a nawet uchwycić aparatem. Efekt halo to zjawisko wywołane załamaniem światła na kryształach lodu i odbiciem wewnątrz kryształków lodu znajdujących się w chmurach cirrostratusach lub we mgle lodowej.

Najnowsze