GG

i

Autor: YouTube.com/GG - Gadu Gadu. Komunikuj się na własnych zasadach

Zanim pojawił się Messenger, było Gadu-Gadu. Komunikator kończy 19 lat!

2019-08-15 15:12

Chociaż ciężko w to uwierzyć, Messenger ani WhatsApp nie były niegdyś najpopularniejszymi komunikatorami w naszym kraju. Zanim amerykańskie serwisy zdominowały polski rynek, prawdziwym hitem wśród internautów była aplikacja Gadu-Gadu. Komunikator miał swoją premierę 19 lat temu, 15 sierpnia 2000 roku i z miejsca podbił serca kilkunastu tysięcy Polaków. Pomimo tego, że dziś korzysta z niego dużo mniej osób, cieszy się on statusem kultowego. Na ESKA.pl przypominamy wam, dlaczego Gadu-Gadu cieszyło się taką popularnością w pierwszej dekadzie lat dwutysięcznych.

Gadu-Gadu, czyli najpopularniejszy polski komunikator kończy dziś 19 lat. GG miało swoją wielką premierę 15 sierpnia 2000 roku. Pomysłodawcą i twórcą aplikacji jest popularny informatyk Łukasz Foltyn. Co ciekawe, Gadu-Gadu powstało na skutek sukcesu apki SMS-Express, umożliwiającej wysłanie kilku darmowych SMS-ów za pomocą internetu. Na tamte czasy, taka usługa była czymś naprawdę wielkim, bowiem za wiadomości tekstowe wysyłane telefonem płaciło się dużo pieniędzy. W związku z tym, już pierwszego dnia, GG pobrało ponad 10 tysięcy użytkowników. Z każdym kolejnym dniem ich liczba rosła. Szacuje się, że po 2010 roku, z usługi korzystało już około 7 milionów Polaków. Gadu-Gadu zdobyło niesamowitą popularność. Jak działał ten komunikator?

Sonda
Z którego komunikatora najczęściej korzystasz?

Gadu-Gadu - funkcje

Aby korzystać z Gadu-Gadu, należało pobrać aplikację z oficjalnej strony internetowej. Każdy użytkownik otrzymywał na starcie numer, którym mógł się wymieniać ze znajomymi, by móc z nimi pisać. Po otwarciu GG, naszym oczom ukazywała się lista kontaktów. Każdy z naszych znajomych był oznaczony odpowiednim statusem - dostępny, zaraz wracam oraz niedostępny. 

Korzystający z Gadu-Gadu miał również możliwość oznaczenia swojego statusu jako niewidoczny. Oznaczało to, że nasi znajomi nie widzieli, iż tak naprawdę jesteśmy dostępni. Komunikator umożliwiał także ustawienie swojego opisu, zmianę nazwy profilu, pobieranie różnych skórek czy używanie emotikon. Mogliśmy też losowo dobierać sobie rozmówców poprzez tzw. PoGGaduchę, a nawet posłuchać radia!

Gadu-Gadu dziś

Niewątpliwie, dziś Gadu-Gadu nie cieszy się taką popularnością jak jeszcze dobrych kilka lat temu. Zdaniem wielu starych użytkowników, powodem były liczne aktualizacje jego interfejsu, coraz większy rozmiar oraz zmiany właścicieli. Mimo tego, wielu fanów komunikatora wciąż z niego korzysta, a on sam jest już po prostu legendarny. W 2012 roku oficjalnie zmieniono nazwę oraz logo Gadu-Gadu. Dziś nazywa się po prostu GG.